Учени присадиха изкуствена ръка, която чувства

Пациентът е успял да каже с каква форма са обектите, които държи с бионичния крайник, с превръзка на очите. Кадър: Би Би Си.

Международен ваучен екип от Италия, Швейцария и Германия създаде изкуствена ръка, която чувства. 36-годишният датчанин Денис Аабо, загубил ръката си при пожар преди десетилетие, изпробва бионичния крайник и заяви, че може да усеща с него сякаш е истински, разказва Би Би Си.

Ръката е била свързана към деликатните нервни окончания на рамото му при операция в Италия. Аабо се е подложил на изследвания и експерименти по роботика с нея в лабораторни условия в продължение на месец. В тях той е успял да долови с изкуствената си ръка истински човешки усещания. Можал е да почувства докосване с пръстите й и да каже каква е формата на обекти, които е хванал, докато е бил със затворени очи, включително дали са твърди или по-меки.

„Това е първият път, в който пациент с ампутация регистрира в реално време чувство за докосване от протезно устройство”, обяснява проф. Силвество Мисера от Швейцарския федерален институт по технологии в Лозана и Училището за научни изследвания „Св. Анна” в Пиза. Научният напредък в случая не е в самата ръка, а в електрониката и софтуера, които са позволили да се захрани със сензорна информация от нея мозъкът на човека с ампутиран крайник. Мисера и екипът му са вградили в ръката високотехнологични сензори, които да съобщават на мозъка също дали пациентът е хванал нещо мокро. Чрез компютърни алгоритми те са успели да трансформират електрически сигнали в импулси, които нервната система може да интерпретира.

По време на операцията в Рим четири електрода са били имплантирани в миниатюрните периферни нерви на рамото на Аабо. Те са били свързани с изкуствени сензори в пръстите на протезната ръка така, че информацията от докосването и натиска да бъде изпращана директно в мозъка му. Опитът е направен след множество пробни операции върху лабораторни животни – прасета, както и върху телата на починали хора, дарили ги за научни изследвания.

Ръката все още е прототип. Заради мерки за сигурност, налагани с цел да се регулират клиничните изследвания в Европа, датчанинът ще трябва да се подложи на втора операция, за да се премахнат сензорите. Целта на екипа сега е да премахне външните кабели към бионичния крайник и да намери начин да ги имплантира, така че да може технологията някой ден да може да бъде използвана от пациентите у дома. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ