Учени разбраха как да препрограмират паметта по време на сън
Група американски изследователи от Северозападния университет в Чикаго разработиха методика, позволяваща на учените да редактират човешката памет по време на сън.
Специалистите намериха начин да отслабват асоциациите между ароматите и спомените за неприятен и болезнен токов удар, предаде „Нейчър Нюз”. Те подложили 15 доброволци на неприятен, но безопасен електрически шок. После, по време на фазата на дълбокия сън, те ги излагали на същата миризма, която била изпускана по време на травматичното преживяване. Изследователите разчитали, че сблъсъкът с познатия мирис ще накара мозъка да консолидира неприятния опит, но в безопасна обстановка – по време на сън. Така спомените ставали по-малко силни и травмиращи. Проверката на следващия ден показала, че доброволците действително реагират по-спокойно отпреди на същия дразнител, отключващ спомените.
Многобройни опити с животни и хора показват, че по време на сън паметта се пренастройва от краткосрочна в дългосрочна. Този процес се нарича консолидиране на паметта. Въздействието върху него може да отслаби или дори да изтрие определени спомени. Този феномен е открит от медици още през предишното столетие.
Откритието далеч не е толкова зловещо, колкото звучи. То ще бъде изключително полезно при терапии на посттравматично стресово разстройство, при което определени стимули от средата (шумове, миризми, определени думи, образи и места) се свързват с изключително травматично преживяване и отключват силни стресови реакции.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.