Учени ще принтират 3-D сърце
Амбициозен проект за триизмерно принтиране на сърце има за цел да направи възможно заменянето на органи за пациенти в рамките на десетилетие, пише Live Science. Ръководителят на проекта смята, че 3D принтирането трябва да си послужи със самоорганизиращата се сила на биологията, за да постигне целите си.
Идеята за създаване на сърце на принципа на технологията на триизмерното принтиране от стволови клетки е на Стюарт Уилямс, изпълнителен и научен директор на Кардиоваскуларния иновационен институт в Луизвил вт американския щат Кентъки. Неговата лаборатория вече работи по създаването на специални 3D принтери, които да могат да принтират едно сърце с всичките му части – сърдечни мускули, кръвоносни съдове, клапи. „Ние може да принтираме отделни части от сърцето, но сега създаваме следващо поколение принтери, които да могат да направят цяло сърце”, казва Уилямс, цитиран от Фокус.
Сърцето е една от най-амбициозните цели на изследователите в стремежа им да създадат 3D принтиран орган в областта на регенеративната медицина. Възможността да се направи триизмерен модел на човешка тъкан чрез полагане на клекти слой след слой вече е позволила на учените да създадат малки модели на органи – като черен дроб или бъбреци.
Създаването на сърце в естествен размер изисква от учените да принтират човешка тъкън по такъв начин, че да включва мрежата от мънички кръвоносни съдове, които поддържат органите жизнени. Уилямс вижда 3D принтирането като идеален начин да се направят малки кръвоносни съдове – той и колегите му вече са правили големи кръвоносни съдове за трасплантации, използвайки методи, различни от 3D принтирането.
Триизмерното принтиране ще изведе изследователите само частично до желаната цел. Те ще трябва да разчитат и на естествената склонност на клетките да се самоорганизират и да свързват заедно кръвоносните съдове, а най-накрая да свържат всички части на триизмерно принтирания орган – процес, който може да протече в рамките на 24 часа. „Ние ще принтираме части с размери десети от микрона или по-скоро стотни от микрона и след това клетките ще продължат биологичното развитие, за да се самоорганизират правилно”, казва Уилямс.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.