Хирурзи в САЩ извършиха най-мащабната трансплантация на лице
Американски медици извършиха най-мащабната лицева трансплантация в историята на реконструктивната хирургия. Операцията, направена в университетската болница на Мериленд даде на Ричард Норис ново лице, включително челюст, зъби и език, предава BBC. 37-годишният мъж е живял като отшелник в продължение на 15 години, след като е бил тежко ранен при инцидент с пистолет. Оттогава насам Норис е носел маска винаги, когато излизал навън.
Операцията е финансирана от военния бюджет в рамките на експериментална програма. Пентагона се надява новите техники в тази област да помогнат на ранени войници от Ирак и Афганистан.
Хирурзите, които са извършили 36-часовата операция казват, че това е част от серия от операции за трансплантация с продължителност 72 часа, като са използвали органите от един донор в пет пациента, включително г-н Норис.
Той е загубил устните и носа си при произшествието, което в продължение на години му е позволявало само ограничено движението на устата. Водещият хирург на операцията е уверен, че г-н Норис сега вече ще си върне нормалния живота обратно.
"Нашата цел е да възстановим функциите му, както и да постигнем естетически чудесни резултати", заяви Едуардо Родригес.
Екипът на болницата в Мериленд твърдят, че г-н Норис сега си мие зъбите и се бръсне и е възвърнал способността си да усеща аромати. Правителството на САЩ смята, че 200 ранени войници могат да бъдат подложени за лицеви трансплантация.
Първата трансплантация на лице бе извършена във Франция през 2005 г. на жена, която беше пострадала от кучето си. През 2010 хирурзи в Испания извършиха първата в света пълна трансплантация на лице
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.