Еволюцията на съня
Повечето от нас спят между 6 и 9 часа на ден, което означава, че прекарваме една трета от живота си в сън. Това може да ви се струва твърде много, но хората всъщност спят по-малко, в сравнение с най-близките ни роднини от животинския свят – маймуните.
Това твърди ново изследване, което анализира въздействието на съня над човешката еволюция. Според проучването хората спят по-малко, но по-дълбоко. Учените смятат, че именно тази еволюционна стъпка е в основата на успешното развитие на Хомо сапиенс.
Преди около 3 милиона години нашите предци все още имали тела, силно наподобяващи тези на маймуните. Австралопитеците най-вероятно са спели по дърветата, по подобие на шимпанзетата днес. Превратният момент настъпил по времето на Хомо еректус, първият примат, който е спял на земята. Този по-спокоен начин на спане, освободен от рисковете на високите дървета, довел до повишаване на качеството на съня.
Промяната в начина на живот, обаче криела нови проблеми и предизвикателства за нашите предци. Постоянната опасност от множеството хищници на земята създала нуждата за самозащита, а това било причина за създаването и развитието на древните сечива и оръжия на труда.
Точната причина за промяната в навиците за сън, продължава да е мистерия за учените, но ефектът от нея е в основата последвалата човешка доминация над планетата.
Източник: BBC
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.