„Хъбъл“ засне нови кадри от „кометата на века“
„Хъбъл“ направи нови снимки на кометата ISON (C/2012 S1), която тази есен ще премине през вътрешната част на Слънчевата система и ще се превърне в един от най-ярките обекти от този тип, които някога сме наблюдавали.
Космическият телескоп на NASA засне ISON на 10 април, когато кометата е била малко по-близо до нас от Юпитер. По това време тя е била на 621 млн. км от Слънцето и на 634 млн. км от Земята.
Откритата на 21 септември комета C/2012 S1 (ISON), която ще е изключително ярка в края на 2013 г., ще е видима и от България. По последни данни кометата ще достигне максимална яркост в нощта на 28 срещу 29 ноември 2013 г. и ще свети поне 10 пъти по-силно от Венера. Според други източници кометата може да надхвърли яркостта на Луната.
По това време, за територията на България, кометата ще изгрява малко преди Слънцето, но нейната яркост ще позволи тя да бъде добре наблюдавана с просто око. Ще бъде възможно кометата да бъде наблюдавана дори и през деня с помощта на обикновен бинокъл.
Голяма атракция ще бъде и дължината на опашката й, която може да достигне размер, който да се проектира на почти половината от видимото небе.
Благоприятни ще са и условията за наблюдения от България, както преди, така и след нейното най-близко преминаване до Слънцето и макар с по-малка яркост, атракцията няма да е по малка, коментират българските експерти.
Трябва да се отбележи обаче, че когато говорим за комети от този тип, то може да се очакват много изненади, коментират от обсерваторията "Звездно общество".
Това е комета, която вероятно идва директно от облака на Оорт, покрита е с аморфни ледове, които в момента сублимират изключително бързо, и след тяхното изпарение яркостта може да намалее.
Подобно зрелищно прелитане на комета покрай Земята се случи за последно през 1995 г. Тогава кометата Hale-Bopp беше наблюдавана да преминава в нощното небе над Аляска.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.