AI демокрация: Могат ли технологиите да направят местната власт по-ефективна?

AI демокрация: Могат ли технологиите да направят местната власт по-ефективна?

Боулинг Грийн в щата Кентъки е дом на 75 000 жители, които са участници в експеримент за използване на AI за демокрация. Той има за цел да установи може ли онлайн платформа за гласуване, задвижвана от машинно обучение, да улови това, което жителите искат да се случи в техния град.

Когато управителят на окръга Дъг Горман поема поста през 2023 г., градът е най-бързоразвиващото се населено място в щата, като се очаква да удвои размера си до 2050 г. Проблемът е, че липсва план как точно да се развие този растеж. Горман се среща със Сам Форд, местен консултант, който е работил с платформата Pol.is. Тя използва машинно обучение за събиране на мнения от големи групи хора.

Двамата свикват рупа от доброволци с опит в осем области - икономическо развитие, талант, жилища, обществено здраве, качество на живот, туризъм, разказване на истории и инфраструктура. След това изработват план за използване на Pol.is, който да помогне при написването на 25-годишна стратегия за развитие на града. Платформата е само една от няколкото нови технологии, използвани в Европа и все повече в САЩ, гарантиращи, че местното управление се информира от общественото мнение, пише изданието на Масачузетския технологичен институт MIT Technology Review.

Политика в 140 знака

Порталът Pol.is стартира в Боулинг Грийн  през февруари. Жителите могат да отидат на уебсайта и анонимно да изпратят идея (с дължина до 140 знака) за това какво трябва да включва 25-годишният план. Те също така могат да гласуват дали са съгласни или не с други идеи. Инструментът може да бъде преведен на предпочитания от участниците език, а модератори (живи хора) гарантират, че трафикът идва само от района на населеното място.

До този момент в анкетите са участвали над 8000 граждани, а 2000 души са изпратили свои собствени идеи. Задвижван от AI инструмент на Google Jigsaw след това анализира данните, за да открие с какво хората са съгласни и с какво не са.

Според политическите експерти, подобно ниво на участие - около 10% от жителите на града - е впечатляващо.

"Това е много. Местните избори може да доведат до 25% избирателна активност, като това не изисква нищо повече от попълване на бюлетина. А изпращането и гласуването за конкретни идеи е по-ангажиращо", казва Архон Фунг, директор на Центъра за иновации и демократично управление в Harvard Kennedy School. 

Плановете, които получават най-голямо внимание в експеримента на град Боулинг Грийн, са хиперлокални. Идеите с най-широка подкрепа включват увеличаване на броя на местните специалисти по здравеопазване, така че жителите да не се налага да пътуват до близкия Нешвил за медицински грижи, привличане на повече ресторанти и хранителни магазини да отворят в северната част на града и запазване на исторически сгради.

По-спорните идеи включват одобряване на марихуаната за развлекателни цели, добавяне на сексуална ориентация и полова идентичност към клаузата за недискриминация на града и предоставяне на повече възможности за частно образование. От 3940 уникални идеи, 2370 са получили повече от 80% съгласие, включително инициативи като инвестиции в инфраструктура за събиране дъждовна вода и разширяване на местните възможности за деца и възрастни с аутизъм.

Идеи vs. реалност

Но някои изследователи, които изучават технологиите, които могат да направят демокрацията по-ефективна, се питат дали привличането на информация по този начин е надежден начин да се разбере какво иска една общност.

Един от проблемите е самоподборът - например определени видове хора са склонни да се появяват на лични форуми като кметствата. Проучванията показват, че възрастните хора, собствениците на жилища и хората с високо образование са най-склонни да присъстват, казва Фунг. Възможно е подобна динамика да има и сред жителите на Боулинг Грийн, които са решили да участват в проекта.

„Самоподборът не е адекватен начин за представяне на мненията на обществото“, казва Джеймс Фишкин, политолог от Станфорд. Той е известен с разработването на процес, който нарича "съвещателно гласуване". При него представителна извадка от жителите на населението се събират за един уикенд, плащат се около 300 долара на всеки за участието , а задачата е да участват в дискусии в малки групи. Други методи, използвани в някои европейски правителства, използват групи от жители в стил жури за вземане на решения за обществена политика.

Изследователите на ефективността на тези инструменти отбелязват, че целта на всички е да  преместят градското управление в по-демократична посока, но няма как да се разбере дали са проработили, докато жителите не видят реално какво прави градът с идеите, които те са повдгинали. Същото важи и за Боулинг Грийн.

„Не можете да правите политика въз основа на един туит“, казва Бет Симон Новек, която ръководи лаборатория, изучаваща връзката между демокрацията и технологиите в Североизточния университет. Както посочва тя, жителите са гласували за идеи от 140 знака и те сега трябва да бъдат оформени в реални политики.

„Това, което следва, е разговорът между града и жителите за превръщането на едно кратко предложение в нещо, което действително може да бъде приложено. За да могат жителите да вярват, че гласът им наистина има значение, градът трябва да е наясно защо изпълнява някои идеи, а не други", обяснява тя.

Засега организаторите оповестяват публично резултатите и ще направят препоръки към ръководството на окръг Уорън по-късно тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ