Далай Лама навърши 90 години и обеща да продължи борбата за свободен Тибет

Духовният лидер на тибетските будисти, Негово Светейшество Далай Лама, навърши 90 години в неделя, предава Ройтерс. Юбилеят бе отбелязан със седмица на празненства от неговите последователи по целия свят. По време на събитията той отново заяви твърдата си позиция срещу политиката на Китай в Тибет и изрази надежда да доживее до 130 години, както и да се прероди след смъртта си.
Далай Лама – символ на мир и духовна съпротива
Далай Лама - лауреат на Нобелова награда за мир и един от най-влиятелните религиозни водачи в света - е почитан от милиони, не само сред будистите. Въпреки това китайските власти го заклеймяват като сепаратист и се стремят да контролират религиозния живот в Тибет.
След неуспешния бунт срещу китайското управление през 1959 г. 14-ият Далай Лама напуска родния си Тибет и намира убежище в Индия заедно със стотици хиляди тибетци. Оттогава той застъпва мирната стратегия на „средния път“, търсеща истинска автономия и религиозна свобода за тибетския народ.
Световни лидери почитат рождения ден на духовния водач
Хиляди последователи, официални представители и знаменитости се събраха в Дарамшала – малко градче в подножието на Хималаите, където се намира резиденцията на Далай Лама. Сред присъстващите бяха холивудската звезда Ричард Гиър и индийски федерални министри, които участваха в културни събития и изказвания.
В поздравително послание, публикувано на официалния му уебсайт, Далай Лама се определя като „обикновен будистки монах“ и подчертава ангажимента си към насърчаване на човешки ценности и религиозна хармония.
Поздравления от световната сцена
Поздравителни писма пристигнаха от множество световни лидери, сред които индийският премиер Нарендра Моди и американският държавен секретар Марко Рубио.
„Присъединявам се към 1,4 милиарда индийци, за да изкажа най-сърдечните си пожелания на Негово Светейшество Далай Лама. Той е символ на любов, състрадание, търпение и морална дисциплина,“ написа Моди в X (бивш Twitter).
Марко Рубио подчерта приноса на Далай Лама като вдъхновяваща личност и символ на мир и единство. В изявление на Държавния департамент се посочва:
„Съединените щати остават твърдо ангажирани с подкрепата за човешките права и основните свободи на тибетския народ, включително правото им сами да избират и почитат религиозните си водачи без чужда намеса.“
Наследството на Далай Лама и споровете с Китай
По време на празненствата Далай Лама говори за бъдещето на духовната институция. Той увери последователите си, че ще се прероди след смъртта си и че неговата организация – Gaden Phodrang Trust – притежава изключителното право да разпознае неговия наследник.
Китай обаче настоява, че следващият Далай Лама трябва да бъде одобрен от китайските власти – позиция, срещу която САЩ и международната общност изразиха категорично несъгласие. Вашингтон призова Пекин да прекрати намесата си в избора на духовни водачи в Тибет и подчерта важността на запазването на тибетската културна и религиозна идентичност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.