Елизабет Тръс заяви, че рецесията не е неизбежна и ще намали данъците

ЕС

Фаворитката в надпреварата за лидерския пост в британската Консервативна партия Елизабет Тръс заяви, че рецесията не е неизбежна и ще намали данъците, за да спре необузданото разрастване на бедността, пише в днешния си брой британският вестник "Сън".

Външната министърка в оставка и съперникът ѝ за председателското място на торите и бивш финансов министър Риши Сунак отговаряха на въпроси на съпартийци в телевизионното предаване "Скай нюз тунайт“.

"Можем да променим резултатите на "Банк ъв Ингланд" (Банката на Англия) и това да създаде по-голяма възможност за развитие на икономиката", каза Тръс.

"Най-важно е обаче, на първо място да помогнем на хората, които се борят с нарастващите разходи за живот и аз незабавно ще отменя повишаването на осигурителните вноски", заяви още тя.

Сунак отхвърли икономическия ѝ план, като посочи, че тази мярка ще доведе милиони хора до бедност.

Семействата, които са подложени на силния икономически натиск, бяха засегнати от рекордно увеличение на лихвения процент до 1,75, след като "Банк ъв Ингланд" предупреди, че в края на годината може да настъпи едногодишна рецесия, отбелязва в. "Сън".

Освен това британският държавен регулатор на пазара на газ и електроенергия "Офджем" (Ofgem)  съобщи, че предстои повишаване на битовите сметки за енергия на всеки три месеца, допълва вестникът, цитиран от БТА. Съперниците за лидерския пост в Консервативната партия си размениха обвинения за даването на икономически обещания, които само ще влошат тежката ситуация около инфлацията в страната.

Сунак нарече идеята на Тръс за намаляване на данъците "прибързана“ и каза, че това ще увеличи инфлацията и ще повиши вноските по ипотеките. 

Той настоя да се изчака седем години, преди да се намали основната ставка на данъка върху доходите от 20 на 16 процента.

Тръс отвърна, че подобно седемгодишно отлагане на стимулирането на икономиката чрез намаляване на данъците е по-лошият подход. Тя определи плановете си като "необходими и достъпни“ и посочи, че изпълнението им няма да доведе до инфлация. 

Според социологическо проучване на агенция "Ю Гав“ засега Елизабет Тръс получава подкрепата на 69 процента от консерваторите, докато само 31 на сто от тях искат Риши Сунак да стане председател на партията, отбелязва "Сън".

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Най-кратките литературни шедьоври в историята
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс