Казахстан гласува за ограничаване на президентските права

Казахстан гласува за ограничаване на президентските права

По-малко пълномощия за президента, разграничение на властите и повече права за гражданите – това са резултатите от провелия се на 5 юни референдум в Казахстан, съобщава РИА Новости.

Всенародното допитване  в централноазиатската република беше за промени в Конституцията, чиято цел е да модернизира Казахстан и да премахне олигархичния модел на управление. Право на глас имаха около 11,7 млн. граждани. По данни на Централната избирателна комисия в страната електоралната активност е била 68,06%, а по предварителна информация поправките в Конституцията са подкрепени от 77,18% от избирателите. Гласувалите „ЗА“ промените са болшинство във всички региони на държавата. Местното законодателство признава един референдум за валиден, ако той е подкрепен от повече от половината от имащите право на глас.

Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев определи поправките в основния закон на страната като повратен момент в историята на републиката и като промяна в парадигмата на отношенията между държавата и обществото.

Референдумът предвижда преминаване от „суперпрезидентска“ форма на управление към президентска република с влиятелен парламент и правителство. Обновената Конституцията намалява прекомерната концентрация на президентските пълномощия –  ограничено е участието на държавния глава при избора на народните представители в горната камара на парламента, а влиянието му върху местните представителни и изпълнителни органи е намалено.

Освен това се забранява президентът да членува в политическа партия по време на мандата си. Подобни изисквания ще важат и за председателя и членовете на ЦИК, Комисията по преброяване, ръководителите на отделните региони и техните заместници. Поправките също не позволяват на близки роднини на държавния глава да заемат ръководни длъжности в държавни структури и свързани с тях организации.

Редица изменения са насочени към зачитане на правата и свободите на гражданите. Сред тях са създаване на Конституционен съд, забрана на смъртното наказание и регламентиране на фигурата на омбудсмана в основния закон на страната. В допълнение обновената Конституция изключва привилегиите на първия президент на страната Нурсултан Назарбаев.

Референдумът идва в отговор на многобройните протести в страната в началото на годината, които бяха провокирани от високите цени на газа, но и от модела на управление, който облагодетелства кръга от хора около властта.

Шанхайската организация за сътрудничество е наблюдавала избирателния процес и признава референдума за открит и демократичен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ