Московско лято - цветя, развлечения и смърт

Ако гледате руската държавна телевизия или слушате смразяващите речи на Владимир Путин, вероятно ще останете с впечатление, че Русия е обсадена крепост, бореща се да опази човечеството от упадъчния Запад, защитаваща традиционните ценности на семейния живот и противопоставяща се на смъртта с готовността си да жертва животи.
Ако се разходите по улиците на Москва обаче ще видите, че столицата на Русия изобщо не прилича на град, обхванат от култ към смъртта. Също както и Берлин в началото на 40-те години на миналия век, с неговите забавления, потребление и удобства, пише The Economist.
В руската столица има тримесечен фестивал, наречен „Лято в Москва“. Той е замислен от кмета Сергей Собянин и е реализиран от екип от млади дизайнери. По-голямата част от него е безплатна - розови, бели и сини петунии в саксии, амфитеатри или сандъчета с диви цветя и екзотични растения изпълват всяко пространство.
Паралелен свят - Москва между цветята и войната
„Градът прилича на една гигантска цветна леха“, разказва журналистката Татяна Малкина. Центърът е демонстрация на райски живот с градини, веранди, курсове по готварство и рисуване на открито, станции за занаятчийски сладолед и тенис кортове. Фестивалът е кулминацията на години на ремонт и подобрения на инфраструктурата. Около Кремъл пръстен от булеварди, подобен на подкова, се е превърнал във верига от открити сцени - оперета на Тверской, художествени представления на Страстной и цирк на Цветной.
Всичко това съществува едновременно със засилващата се идеологическа кампания. На 12 юни, Деня на Русия, Владимир Путин организира аудиенция с военни мъже и жени в колонната зала на Кремъл на Ордена на Света Екатерина. „Смисълът на днешния ден“, каза им той, „се крие в безсмъртието на руския народ, нашата държава, нашата родина, Русия. И пътят към това безсмъртие е през победите, които вие и вашите бойни другари бележите.“ В отговор една от присъстващите жени офицери отговори с възхвала на „моралната чистота на армията и на живота на нашия народ в страната“.
Репресиите също се засилват. На 29 юни Кремъл публикува нова заповед, която класифицира всяка подготовка за мобилизиране на обществото или институциите като държавна тайна. Тя също така забранява споделянето на данни от обширни области на взаимодействие между частния и публичния сектор - от търговията до науката. Контактите със Запада също са опасни, тъй като могат да доведат до ефективни присъди до осем години затвор.
Идеология на безсмъртието
Важността на идеологията в Русия се е увеличила пропорционално на броя на руските жертви от войната в Украйна. Но, за разлика от комунизма или фашизма през 20-ти век, заместителят на Путин не предлага визия за бъдещето. Той се състои от ултраконсервативни, антизападни, милитаристични и миленаристски принципи. Функцията на тази идеология е да легитимира войната и нарастващия размер на руските гробища. Президентът на сттраната отново демонстрира цивилизационната борба срещу покварения Запад. Безсмислените смъртни случаи се превръщат в героични подвизи.
„Вярността към идеологията е маркер за лоялност към режима, а не въпрос на убеждение“, обяснява един московски предприемач.
Парадоксът е, че макар войната да изисква идеология, тя зависи и от разсейването на населението от реалността. Постоянната договорна армия на Русия досега ѝ е позволила да избегне широкомащабна задължителна мобилизация. За мнозина войната се води „някъде там“ от хора, които са подписали доброволно договори и им е било платено да умрат, казва Алексей Венедиктов, редактор на вече забранената радиостанция „Ехото на Москва“.
Големите заплати на войниците и техните семейства стимулират потреблението. С ограничени възможности за харчене в чужбина, Москва е магнит за вътрешен туризъм. „Вътре в Булевардния ринг не бива да си спомняте, че има война и трябва да виждате, че раят на земята вече е настъпил“, казва 37-годишна московчанка. Тя разказва нов виц: „Моля те, Боже, не искам много – само да бъда изпълнител за „Лято в Москва“.“
С прехвърлянето на бойните действия на договорната армия, съставена от новобранци от по-бедните провинции, Путин успява да запази столицата си поне от външните белези на войната. Това му позволява да се съобрази с бюрократичния елит, който е концентриран предимно в града и няма вкус към традиционализма или култа към смъртта. Изолиран отново, както беше по време на Студената война, и с икономика, балансираща на ръба на рецесията, градът демонстрира устойчивостта на Русия и нейното превъзходство над европейските столици с техните мръсни улици и разпадаща се инфраструктура. Владимир Путин вероятно си спомня, че московските елити изоставиха съветския режим, когато той не успя да осигури начина на живот и стоките, достъпни на Запад.
Раздвоената реалност
Повече от всякога потреблението, репресиите и войната се случват едновременно. Спомените за минали конфликти са "редактирани" от властта. Площад Болотная, мястото на антипутинските митинги през 2011-12 г., е домакин на безплатни творчески и спортни събития за младите хора. Статуята на Пушкин, една от централните точки на протестите от съветско време, е оградена от новозасадени кипариси. А храмът на Борис Немцов, либерален политик, убит през 2015 г. от Кремъл, е затрупан с цветна аранжировка.
Московчани са добре запознати с шизофренията. Фотографката Александра Астахова казва, че преживяването е психеделично. „Можете да се разходите по красиво украсени улици, след това да завиете зад ъгъла и да видите опашка от хора, които се редят пред затвор, за да връчат пакети на близките си, осъдени за протести срещу войната.“
Около 300 000 души са избягали от града от началото на войната в Украйна, но повечето са останали. Гласовете им рядко се чуват. Дмитрий Муратов, носител на Нобелова награда за мир за 2021 г., казва: „Хората, с които живея и работя в Москва, са лишени от правото си на протест, освен последната им дума в съда, преди да бъдат осъдени. Те нямат възможност да изразят отвращението си от кръвопролитието.“ Една журналистка казва, че нито тя, нито приятелите ѝ участват в маскарада. Но намират известна утеха във факта, че градът е пълен с цветя и веранди, а не със свастикоподобния символ „Z“ и контролно-пропускателни пунктове.
„Кметът можеше да тича из града с автомат, ловувайки укриващите се от военна служба, но не го прави. Той категорично избира живота пред смъртта – както той го разбира, което е жалко и ограничено“, казва още тя.
Летата в Русия са кратки. С настъпването на есента сцените ще бъдат демонтирани, а цветята - премахнати. Никой не знае как ще изглежда карнавалът догодина. Засега хората живеят единствения живот, който имат и правят всичко възможно да игнорират маниите на Владимир Путин, пише още изданието.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.