Вече е официално: Украйна поиска историческият център на Одеса да влезе в Списъка на ЮНЕСКО

Вече е официално: Украйна поиска историческият център на Одеса да влезе в Списъка на ЮНЕСКО

Вече е официално: Украйна поиска историческият център на Одеса да влезе в Списъка на ЮНЕСКО

Президентът Володимир Зеленски официализира кандидатурата на историческия център на Одеса за вписване в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО в реч пред Изпълнителния съвет на организацията. В предварително записано видеосъобщение той се обърна към представителите на 58-те държави-членки на Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО и им благодари за на организацията на ООН за действията, които води в Украйна под нейния мандат, и призова за „разширяване на съвместните усилия“ за защита на културното наследство на страната.

Досието с номинацията бе официално внесена в ЮНЕСКО от делегация, водена от постоянния делегат на Украйна в организацията Вадим Омелченко и кмета на Одеса Хенадий Труханов. То бе подготвено с подкрепата на Италия и Гърция. ЮНЕСКО мобилизира международни експерти, за да предоставят на украинските власти техническа помощ при подготовката на досието за кандидатстване.

Документите ще бъдат прегледани от консултативните органи и разгледани на следващата сесия на Комитета за световно наследство, чиито 21 държави-членки ще отговарят за вземането на решение.

Вписването на историческия център на Одеса в Списъка на световното наследство би признало изключителната универсална стойност на този обект и задължението на човечеството да го защити. От правна гледна точка това ще създаде разширена защитена зона съгласно Конвенцията на ЮНЕСКО от 1972 г. за опазване на световното културно и природно наследство.

Съгласно конвенцията, ратифицирана както от Украйна, така и от Русия, подписалите я страни се задължават да съдействат за защитата на включените в списъка обекти. Освен това те се ангажират да се въздържат от предприемане на всякакви умишлени мерки, които биха могли пряко или косвено да навредят на световното наследство.

Освен това вписването в Списъка на застрашеното световно наследство би отворило достъп до механизми за спешна международна помощ, както технически, така и финансови, за укрепване на защитата на ценността и подпомагане на нейното възстановяване.

Към днешна дата нито един от украинските културни обекти, ползващи се от защитата на ЮНЕСКО по силата на вписването им в списъка на световното наследство, не е бил бомбардиран.

Междувременно ракетните удари на Москва нанесоха сериозни щети по културни обекти в Киев, предаде Kyiv Post. Украинският център за развитие на музеите съобщи, че масираният ракетен удар на Русия на 10 октомври е причинил сериозни щети на културни и академични сгради в центъра на Киев, като Червената сграда на Института по филология на Националния университет „Тарас Шевченко“, Научна библиотека Максимович, институтите по литература и по археография към Националната академия на науките, Национално филхармонично дружество, Педагогически музей на Украйна и Музей на Украинската революция от 1917-1921 г., разположени в сградата на Централната Рада, Националния музей на естествените науки в Националния Академията на науките и Киевския градски исторически музей.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ