64% от българите не одобряват въвеждането на данък „вредни храни“

64% от българите не одобряват въвеждането на  данък „вредни храни“

64% от пълнолетните българи не одобряват въвеждането на нов данък върху храни и напитки с определено съдържание на захар, сол и мазнини. Това установи актуално национално представително проучване, проведено от TNS чрез 1009 ефективни интервюта.

Едва 9% от пълнолетните българи смятат, че въвеждането на данък върху продукти с определено ниво на захар, сол или мазнини ще доведе до по-добри хранителни навици.

57% от анкетираните са на мнение, че вредите от този данък ще са много повече от ползите, особено на фона на ниските доходи у нас.

Проучването е проведено този месец с фокус върху обществените нагласи по повод идеята на Министерството на здравеопазването за въвеждане на нов данък върху храни и напитки с определено съдържание на захар, сол и мазнини. Анкетьорите са задавали въпроси, които да установят оценката на различните аргументи „за“ и „против“ , както и общата крайна оценка за въздействието - ползите и вредите, от евентуалното въвеждане на новия данък.

Резултатите сочат, че 64% от пълнолетните българи не одобряват въвеждането на нов данък върху храни и напитки. Като цяло, подкрепата за аргументите „против“ въвеждането на нов данък е значително по-висока от аргументите „за“.

Категорично мнозинство - 80% от българите смятат, че потребителите трябва да имат право сами да избират кое е вредно и кое - полезно.

82 % са на мнение, че въвеждането на данък, оскъпяващ продукти, консумирани от мнозинството българи, е неприемливо при нивото на доходи в  България. Според тях повишените цени ще стимулират хората да купуват по-евтини, а не обезателно по-здравословни продукти.

Над 60% от пълнолетните българи смятат също, че въвеждането на този данък може да има негативни ефекти върху поведението и на производителите, и на  потребителите.

68% от респондентите се опасяват, че новият данък може да доведе до свиване на дейността на много компании и до загуба на работни места.

Аргументите „за“, от своя страна, не срещат подкрепа. Само една трета от хората  смятат, че въвеждането на данък ще доведе до положителна промяна в състава на храните, както и до по-здравословно поведение на потребителите.

65% от хората са на мнение, че данъкът не се въвежда от грижа за здравето на хората, а за събиране на повече пари за бюджета.

Едва 26% вярват, че парите, събрани от новия данък, ще се инвестират по предназначение. Толкова са и респондетите, които смятат, че въвеждането на данъка ще доведе до намаляване на заболяванията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ