Атанас Пеканов: След приемане на еврото ще спестим разходи от превалутиране

Атанас Пеканов: След приемане на еврото ще спестим разходи от превалутиране

Атанас Пеканов: След приемане на еврото ще спестим разходи от превалутиране

При влизане в еврозоната ще спестим разходи за превалутиране. Това заяви пред bTV вицепремиерът по управление на европейските фондове Атанас Пеканов

„Ще си спестим една голяма сума разходи, която всяка година правим от факта, че всяка година превалутираме нашия лев, който е свързан с еврото. Също така, че държавата е само с единия крак в еврозоната, което значи, че финансовите пазари също ни дават половината от бонуса да си във втората най-силна валута в света“, обясни той.

По думите му бизнесът е за въвеждането на еврото, защото знае, че това е допълнителен фактор за привличане на повече инвестиции и за туризма в страната.

Пеканов добави, че срещу ясните ползи стоят страхове от спекулации.

„Те се затова, че отделни търговски обекти могат да злоупотребят. Именно там държавата трябва да е най-активна“, заяви вицепремиерът.

Ние не се отказваме от еврото и продължаваме работа, каза той.

Пеканов коментира изказването на заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, според когото сме далеч от целта покриване на критериите за еврозоната.

„По отношение на покриването на критерия за инфлацията за влизане в еврозоната сме далеч. Когато са правени изключения, те са били, когато не покриваш критерия с 0,2-0,3. Ние не го покриваме с 4%. Има много причини за това“, каза Пеканов.

Вицепремиерът отбеляза, че през есента е започнало забавяне на инфлацията, като първите спадания са се дължали на мерките в енергийния сектор при горивата.

„Следващите мерки трябва да бъдат в сектора храни. В България това са двете основни части от потребителската кошница, които формират инфлацията“, добави той.

По думите му най-големият проблем при влизане в Еврозоната е възможността отделни търговски обекти да спекулират с недостатъчната информация на по-възрастни хора, в по-отдалечени райони.

„Макар да имаше сензационни заглавия, бяха намерени някои магазини, в които имаше спекула и нелоялни практики. В Хърватия няма повишаване на инфлацията след влизане в Еврозоната", каза той.

По думите му, след като в Хъраватия са видели тенденции за спекула и нелоялни практики в някои магазини, държавата е започнала сериозни проверки и е наложила санкции на обектите, които не са спазвали правилните търговски практики.

Според Пеканов с „черни“ и „бели“ списъци за порочни и за добри търговски практики може да реши проблема със спекулата сега, както и след приемането на еврото.

Пеканов коментира и високите цени у нас, като заяви, че все още не може да се говори за таван на цените.

„Живеем в една пазарна икономика и продължаваме да вярваме в конкуренцията и в пазара, макар че в момента пазарът не ни дава много причини да му вярваме. Такива резки и агресивни мерки все още не сме тръгнали да предприемаме“, каза вицепремиерът по управление на европейските фондове

„Първите стъпки са т.нар. меки мерки. Имахме много разговори с търговските вериги и срещи с работодателските организации, като ясно бе казано, че бизнесът получи много помощи, които отчасти бяха за усмиряване на инфлацията. Търговските вериги ще трябва да предприемат мерки, защото не е нормално в повечето европейски столици млякото да е 1 евро, във Вашингтон да е 1 долар, а у нас да е 3,60 лв. Няма как това да е нормално“, добави той.

Според него с приемане на еврото по-лесно и прозрачно биха се следели цените на храните.

По думите на Пеканов, ако веригите не предприемат мерки, не е невъзможно държавните помощи за тези компании да бъдат спрени.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ