Коя е най-стресиращата професия в България?

Лекарската професия е най-стресираща у нас, показват данните от онлайн проучване, проведено от българската компания Somenso сред 850 респонденти. Над 60% от участниците са посочили лекарите като най-стресирани сред 31 други професионални направления, а медицинските сестри са посочени от близо 29% от анкетираните. Медиците са следвани от учителите (52%) и пожарникарите (30%).
В топ 10 влизат още персоналът на детските градини и яслите, полицаите, пилотите, военнослужещите и др. Най-малко стресиращата професия според българите, които са дали своя глас, е градинар, следвана от инфлуенсър, охранител и художник.
Статистиката в България до голяма степен се припокрива с актуалните данни от световни проучвания, според които заетите в медицината също са подложени на най-голям стрес.
„Стресът е в епидемични размери и е недостатъчно осъзнат и адресиран. Това установяват редица изследвания в научните среди в света, виждаме го и ние във всекидневната си работа. А хроничният стрес предизвиква физически, включително животозастрашаващи заболявания, влошава ефективността на работното място и качеството на живота като цяло. Тревожно е, че България е на водещо място в Европа по показатели като сърдечносъдови заболявания, инфаркти и инсулти. Това е изключителен проблем за гражданите, за здравната система и за бизнеса“, коментира психофизиологът Силвия Куманова, основател на Somenso.
Един от всеки четирима работещи в Европейския съюз има проблем, свързан със стрес, според последния доклад на European Agency for Safety and Health at Work and Eurofound. Хроничните болести вече се развиват от по-ранна възраст. Заболелите от диабет тип 2, например, причинен от стрес, се очаква да нараснат два пъти и половина повече през 2030 година, в сравнение с 2020 г.
Скорошно световно проучване на AXA и IPSOS (2024), проведено в 16 държави сред хора на възраст 18–75 г., показва, че един от всеки трима души страда от психично разстройство – най-често депресия или тревожност.
В отговор на тенденциите, очертани от актуалните изследваня, Somenso започва публичен разговор на тема: “Открито за стреса, преди последствията”. Инициативата цели да разчупи обществената стигма около менталното здраве и да помогне на повече хора да опазят и физическото си здраве, и да повишат качеството си на живот. Световната тенденция, особено в развитите западни държави, е да се инвестира все по-активно в здравеопазване, което залага на превенцията. Затова експертите смятат, че борбата със стреса трябва да започне още при улавяне на „червените лампи“, преди симптомите на физическите заболявания.
Инициативата “Открито за стреса, преди последствията” залага на подкрепата на редица будители срещу стреса, сред които лекари, психолози, журналисти, преподаватели, мениджъри и общественици.
Somenso обединява 30-годишен научен опит и съвременни иновативни технологии. Експертите на компанията, с научен ръководител проф. д-р Юлияна Йорданова от Института по невробиология (БАН), разработват платформа за борба със стреса. Компанията спечели приза в категорията „Иновативен продукт“ на Българската агенция за инвестиции за 2024 г., като част от годишните награди „Инвеститор на годината”.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.