Над 75% от българите имат проблеми със съня
 
                      76% от българите споделят, че имат проблеми със съня. Всеки трети се събужда повече от два пъти на вечер, става твърде рано сутрин и рядко се чувства отпочинал. Най-честите причини за това са стрес (69%), преумора (46%), липса на физическа активност и напрежение на работното място (32%).
Това показват данните от ново онлайн проучване на агенция "Прагматика" и isleep, публикувани на kakspim.bg по случай Световният ден на съня, който тази година се отбелязва на 17 март. То е проведено в периода – 14-20 ноември 2022 г. сред мъже и жени на възраст 25-55 години
Българите спят средно с половин час по-малко от препоръчителните поне седем, като качеството на съня се влошава с възрастта и проблемът е по-често срещан при жените - 36% от тях се събуждат повече от веднъж на вечер спрямо 29% при мъжете.
Всеки пети заспива трудно, а 11% сънуват кошмари.
Едва 12% от българите смятат съня си за отличен.

Според резултатите от проучването, има силна взаимовръзка между качеството на съня и здравословното, психичното и емоционалното ни състояние, матрака, на който спим, както и храната, взаимоотношенията ни с хората около нас, настроението ни и ефективността ни през деня.
Близо два пъти по-често българите с проблемен сън изпитват притеснение, тревожност и физическа болка, сравнено с хората без проблеми със съня. Тъга изпитват само 18% от лицата с безпроблемен сън, докато при хората с проблемен сън тя присъства в 46% от случаите.
Гневът присъства само при 12% от анкетираните без проблеми със съня, докато при хората с такива проблеми резултатът скача тройно - до 39%.
Апатията се среща при над една трета от българите с проблеми със съня, докато при тези без – само в 15% от случаите.
Отчаяние изпитват 29% от лицата с проблеми със съня и само 8% от лицата без такива проблеми.

Според данните от проучването е налице взаимовръзка между множество хронични заболявания и проблемите със съня. Хората, които страдат от хипертония, тревожност, депресия и мигрена, имат по-често проблемен сън от здравите хора.
Над 60% от българите хъркат - за 22% това е нещо редовно, а 42% казват, че се случва само понякога. Мъжете хъркат близо два пъти по-често от жените (съответно 29% и 14%).
"Колко, при какви условия и къде спим са важни елементи от физическото и менталното здраве, които често са подценявани и носят сериозни последици върху всеки от нас. Да обръщаме осъзнато внимание на времето за сън и качеството му, което се определя от средата, е инвестиция и проява на истинска лична грижа", смята психотерапевтът Детелина Стаменова, която е консултант на проекта.
Всички данни от проучването и съвети за по-добър сън може да откриете на kakspim.bg.

* Методология: Резултатите са базирани на онлайн проучване (анкета в онлайн среда чрез MyOptis - платформа за онлайн изследвания на агенция "Прагматика"), проведено в периода – 14-20 ноември 2022 г. Обемът на извадката е n=600. Целевата група обхваща мъже и жени на възраст 25-55 години, живеещи в градове с население над 50 000 жители. За обема на посочената извадка при 95% интервал на доверителност, размерът на извадковата грешка е ±4,1 процентни пункта за процент на отговорите около 50% и ±2,5 процентни пункта за проценти на разпределение на отговорите около 10% или 90%. Извадката съответства на националната статистика по основни демографски данни: пол, възраст, образование и тип на населеното място. Демографската информация за целите на процедурата по претегляне е базирана на данните за от последното преброяване на НСИ в България през 2021 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Лидерите раждат ли се, или се създават?
Лидерство |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Лидерите раждат ли се, или се създават?
Лидерство |Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
Свят |На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Как богатите увеличават глобалните вредни емисии, дори когато ги намаляват у дома
Свят |Как изглеждат бюрата на Стив Джобс, Бил Гейтс и Марк Зукърбърг?
Маркетинг | Advertorial |Тръмп: Намаляването на американското военно присъствие в Румъния "не е много голямо"
Свят |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
 
						Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
 
						Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
 
						 
                 
                			   
              	 
                         
                           
                         
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
                                     
	                       
                               
                               
                           
                               
                               
                           
                               
                              
Коментари
Няма въведени кометари.