Парламентът прие ударно на първо четене и седемтте законопроекта за промени в НК

Парламентът прие ударно на първо четене и седемтте законопроекта за промени в НК

Парламентът прие на първо четене и седемте законопроекта за промени в Наказателния кодекс /НК/. Два от тях са на Министерският съвет, останалите са предложени от депутати от различни парламентарни групи. Една част от приетите на първо четене изменения са свързани с „войната по пътищата“ и целят повишаване на наказанията и въвеждане на нови с цел превенция. Сред измененията са премахване на условните присъди за пияни и дрогирани шофьори, както и за трафика на мигранти.

Предвиждат се и по-строги санкции за престъпления, извършени след употреба на алкохол, наркотици или от водачи с отнета шофьорска книжка. Предлага се като санкция срещу такива водачи да бъде отнето управляваното от тях моторно превозно средство за определен срок. Заложени са и по-тежки наказания за престъпления на пътя, извършени освен на пешеходна пътека, и на тротоари и спирки на обществения транспорт.

Целта на единия законопроект на правителството е намаляване на размера на глобите при обида и клевета, както и отмяна на по-тежко наказуемия състав, когато те са насочени към длъжностни лица.

С другия законопроект се цели наказателно преследване на лицата, създаващи условия за онлайн пиратство - чрез изграждането и поддържането на сайтове за торент тракери, уебплатформи, чат групи в приложения за онлайн размяна на пиратско съдържание и други дейности. Други засягат наказанията за трафик на мигранти. Сред одобрените законопроекти и има и такъв, който цели защита живота и здравето на животните чрез завишаване на наказанията на този тип престъпления с оглед на зачестяващите прояви на жестокост към животни.

Председателят на правната комисия Стою Стоев обяви, че не е привърженик НК да бъде „кърпен“, а би било по-добре да се изготви изцяло нов. Призова за работна група с всички заинтересовани институции, за да може да бъде постигнат общ консенсус как да бъде придвижена наказателната политика на страната в бъдеще. 

Противоконституционно е отнемане на моторно превозно средство (МПС), когато не е собственост на извършителя, коментира Петър Кьосев от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ). Отнемането на частна собственост е неизкоренимо в идеологията на БСП, коментира председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Между двете четения те ще направят предложения в посока да се коригират идеите на БСП. Вдигането на наказанията не е превенция, предупреди той.

Не е комунизъм, а професионализъм, контрира Корнелия Нинов („БСП за България“). Тя припомни предложения от съдии и следователи при скорост 50 км над разрешената да се отнема автомобил, конфискуване на кола - при шофиране с над 1.2 промила алкохол в кръвта. Тя предложи тридневен срок за предложения между двете четения. 

Правосъдният министър Крум Зарков посочи, че в законопроекта на МС има въпроси, които засягат обидата и клеветата, и други – расизма и ксенофобията. Става дума за престъпление като отвличане, оскверняване на религиозен храм, това са тежки престъпления, за да калесвате, че искаме да се отнеме на някого думата, отговори той на думи на Костадин Костадинов от "Възраждане". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Денят в цифри
Ричард Брансън за двете най-важни думи, които всички успешни лидери казват
Почина и младата жена, която беше с 85 % изгаряния след взривовете в Елин Пелин
Тръмп предсказва заплаха от Трета световна война, ако Харис спечели изборите, връща се в града на стрелбата
Франция арестува за шпионаж популярен руски шеф-готвач, издал се сам при престой в България
Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне
Страните от Г-20 съгласни за промяна в облагане на свръхбогатите, но по-нататък