Здравната комисия изслушва Хинков за е-рецептите, отчитат значителен спад в продажбата на антибиотици
В парламентарната здравна комисия изслушват министър Христо Хинков заради проблема с електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет.
Електронното изписване на антибиотици и медикаменти за лечение на диабет се въведе на 16 октомври, като целта беше намаляване на недостига на лекарства. Стартът на новия начин на изписване обаче доведе до хаос, заваляха оплаквания и от лекари и от фармацевти, но най-вече от пациенти, защото се оказа, че всеки конкретен медикамент се изписва с код, който е в сила само за него и ако точно това лекарство липсва, аптекарят не може да го замени с друго. В същото време лекарите нямат видимост до наличностите в аптеките и не знаят към момента на изписване дали предписаното от тях конкретно лекарство не липсва. До днес лекари и фармацевти спорят дали е трябвало да се въведе по този начин изписването на рецептите и дали, и как трябва да има генерично заместване, ако даден медикамент липсва.
65% от електронните рецепти са изпълнени, това не е никак малко, заяви министърът. Според него, заради проблеми в системата, ще се наложи промяна на наредбата в най-кратки срокове. От фирмата "Информационно обслужване" отрекоха системата да е спирала работа в изминалите три дни.
Хинков обясни, че и върнатите рецепти не са отчетени като неполучени. "Едно от най-важните съображения, за които разговаряхме с Лекарския съюз, е за предписване на електронни рецепти от спешните медици", каза той.
По време на изслушването стана ясно, че здравното министерство предвижда да добави възможност и лекарите от спешните отделения, както и стоматолозите да могат да изписват е-рецепти за антибиотици и препарати за диабет.
Изпълнителният директор на "Информационно обслужване" Ивайло Филипов отрече в петък системата за електронни рецепти да е имала технически проблеми. "По справката, която виждам, петък е бил рекорда по издаване на електронни рецепти", каза Филипов.
Омбудсманът Диана Ковачева, която също участва в заседанието на парламентарната здравна комисия отправи критики към ръководството на министерството, че не е била проведена предварително информационна кампания сред съсловието и чрез обратната връзка в нея да се изчистят нередностите довели до проблемите.
В ефира на NOVA здравният министър съобщи, че около 40 на сто от изписаните през изминалата седмица електронни рецепти не са реализирани, а пациентите са били върнати при личните лекари повторно.
Междувременно от Лекарския съюз се чуха призиви правителството да направи крачка назад - и отново да се върне възможността двете групи медикаменти да се изписват и на хартия, докато системата за проследимост на наличностите на лекарства се подобри.
"За последната седмица продажбата на антибиотици е намаляла с 25%. Преди въвеждането на е-рецептите за антибиотици и антидиабетни лекарства е направена оценка на риска, която е публикувана, заедно с мотивите за нормативната промяна. Електронно изписване на рецепти е възможно от 2021 г. и този срок е достатъчен, за да може лекарите, които желаят да участват в системата, да го направят", заяви зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, цитиран от БТА.
По думите му, следващите промени, които предстоят да се въведат, предвиждат минимални изисквания за медицински и аптечен софтуер, който да бъде сертифициран, вместо всеки да работи със софтуер по своя преценка.
Системата за електронно изписване на рецепти функционира от декември 2021 г. и досега са били изписани 44 623 рецепти за всички видове лекарства по лекарско предписание, посочи още проф. Гетов. По думите му, от тях са изпълнени само 3384 рецепти, което е малко над 7%, и това е била една от причините да станат задължителни е-рецептите само за антибиотиците и медикаментите за лечение на диабет и да не се внася напрежение.
Най-много е-рецепти за антибиотици и антидиабетни лекарства са издадени през последната седмица от лекарите в София, Пловдив и Варна, посочи Ивайло Филипов, директор на „Информационно обслужване“ АД. Над 80 на сто от рецептите са изпълнени, добави той.
В залата присъстват и управителят на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов, ръководствата на съсловните организации на лекарите, на фармацевтите и на професионалистите по здравни грижи, омбудсманът, представители на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти, представители на пациентски организации.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.