Прокуратурата каза "Не" на легализирането на леката дрога

Прокуратурата каза Не на легализирането на леката дрога

Главният прокурор Иван Гешев изпрати до председателя на Комисията по земеделието, храните и горите в 48-ото Народно събрание Росен Костурков отрицателно становище от Прокуратурата на Република България по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, внесен в парламента на 09.12.2022 г. от Владислав Панев, Албена Симеонова и група народни представители, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата. 

В становището се посочва, че законопроектът не следва да бъде подкрепен поради липса на необходимия минимум от правни съображения и убедителни аргументи за причините, които да налагат приемането му.

Припомня се, че прокуратурата е изразила отрицателно становище и по предходна законодателна инициатива за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, внесен през април 2022 г. в 47-ото Народно събрание от Владислав Панев и група народни представители.

В становището, изпратено до председателя на Комисията по земеделието, храните и горите, е направен обстоен преглед на предложенията на вносителите на настоящия законопроект, представени в 12 параграфа, и на действащата към момента законодателна уредба.

Главният прокурор посочва, че от предложенията и мотивите към тях за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите остава неясно по какъв начин новата редакция на закона ще подобри организацията на обществените отношения и ефикасността в дейността на държавните органи с оглед защитата на застрашените от разпространението на наркотични вещества обществени групи като се има предвид, че действащата сега уредба е достатъчно ясна и детайлизирана.

Не е отчетен и значителният риск за нарушаване на баланса на взаимодействие при осъществяване на общия и специален контрол между компетентните по този закон органи. 

По отношение на предварителната оценка на законопроекта се посочва, че липсва изследване на съотношението между формулираните цели и очакваните резултати. Изложението и в тази част е изключително схематично и основано единствено на декларативни заявления за защита на данъкоплатците, привличане на инвестиции и нови работни места, посочва главният прокурор.

Прокуратурата на Република България изразява отрицателно становище по предложения законопроект, тъй като съображенията на вносителите не са базирани на законодателна целесъобразност, насочена към организацията, правомощията и задачите на държавните органи за контрол на наркотичните вещества в страната, се казва в съобщението.

В началото на декември законопроектът беше внесен в Народното събрание от "Демократична България" с мотиви към него, в които вносителите посочват, че Cannabis Sativa L. със съдържание на THC (психоактивната съставка в конопа) под 0,2% не може да се използва за производство на наркотици. Вносителите посочват и че индустриалният коноп вече се ползва в десетки индустрии в света за производство на бои, мастило, хартия, биогорива, козметика, биопластмаса, фармацевтични продукти, храни.

В мотивите вносителите посочват, че щом една земеделска дейност по отглеждане и добив на коноп подлежи на финансово подпомагане по линия на Общата селскостопанска политика на ЕС, тя не трябва да бъде ограничавана или забраняване от българското законодателство. Посочва се също така и че облекчаването на земеделските производители във връзка с новите правила на Общата селскостопанска политика за периода 2023 - 2027 г. ще създаде нови възможности за земеделските производители на технически култури. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ