Текстил, колкото 5 пъти теглото на НДК изхвърляме всяка година

Текстил, колкото 5 пъти теглото на НДК изхвърляме всяка година

Текстил, колкото 5 пъти теглото на НДК изхвърляме всяка година

Пет пъти теглото на Националния дворец на културата или над 100 хил. тона – толкова е количеството текстил, изхвърляно годишно само в България. И едва 2% от него се рециклира. Изчисленията са на Асоциацията по рециклиране на текстил.

В ЕС, всяка година се изхвърлят 5 млн. тона текстил, като в същото време между 50 и 70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба. Диспропорциите се дължат най-вече на ефекта на "бързата мода" и установилата се култура да обновяваме личния гардероб всеки сезон. Така, всеки европеец средно купува близо 15 кг текстил годишно и съответно изхвърля 11 килограма.

Неслучайно наричат текстила "новата пластмаса". Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт, взети заедно. В същото време, ако носенето на една дреха се удвои, емисиите на парникови газове ще намалеят с приблизително 44%, в сравнение с производството на нова дреха. Франция е най-напредналата в това отношение страна. Там от над 10 години се прилага моделът на разширената отговорност на производителя и е достигнат висок процент на оползотворяване – над 50% от пуснатите на пазара нови дрехи се събират и оползотворяват обратно. Това е един от най-високите дялове за цяла Европа. Скандинавските страни също имат висок процент на събираемост и оползотворяемост.

До 2025 година всички държави членки на Европейския съюз трябва да въведат задължително разделно събиране на текстил. У нас системата за разделно събиране на текстил към момента действа изцяло на доброволен принцип. Има различни асоциации за разделно събиране и оползотворяване на текстилни отпадъци, които си сътрудничат с общините. В България вече има и фирми, които предлагат взимане на непотребния текстил от дома, за да спестят търсенето и ходенето до контейнерите. Все още се разчита на добрата воля на гражданите и тяхната екологична култура, но в скоро време ще бъде задължително за всички, посочват от асоциацията.

Новото европейско законодателство предвижда и въвеждането на продуктова такса за текстилни изделия, която се заплаща от пускащия изделието на пазара. Предстои да се види кога и как ще се въведе този механизъм и у нас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ