Децата - най-бедната част от населението ни

Децата - най-бедната част от населението ни

Децата - най-бедната част от населението ни

Децата продължават да бъдат особено уязвима група по отношение на показателите, свързани с бедността, показват данните от доклада „Бележник 2015” на Националната мрежа за децата, цитирани от БТА. Те сочат, че на практика най-бедната част от населението на страната ни са децата. По отношение на тяхната уязвимост от изпадане в бедност или от социално изключване, децата са на второ място след хората над 65 години (57,6%) с 51,5% или близо 609 хил. деца. Това е почти два пъти повече от средната стойност за ЕС по този показател, който е 27,1 на сто, анализират експертите.

Рискът от бедност остава най-голям при децата с един родител или в многодетните семейства. Данните за материалните лишения на децата в домакинствата показват, че почти половината не могат да си позволят хранене, включващо месо, риба, плодове и зеленчуци поне веднъж дневно, а всеки две от пет деца не могат да имат нови дрехи.

В доклада се припомня, че през 2014 г. бяха въведени диференцирани размери на месечните помощи за деца - за първо дете в размер на 35 лева, за второ дете 50 лева, а за трето и всяко следващо дете по 35 лева. В резултат на промените в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца от есента на 2013 г. - от началото на 2014 г. получаването на месечни семейни помощи за деца се обвързва със задължително посещение на предучилищна група в детска градина или в училище.

Националната мрежа за децата счита обаче, че тази мярка не е ефективна, тъй като изричното записване на задължителността за посещение на предучилищна подготовка няма да доведе до по-широкото обхващане на децата от уязвимите групи. Децата и младите хора, участвали в онлайн анкета за подготовката на доклада за 2015 г., искат правителството да се ангажира, че ще се намали броя на децата, живеещи в бедни семейства или в риск от социално изключване.

2014 е ключова година за развитието на приемната грижа в страната

2014 е ключова година за развитието на приемната грижа в страната, се посочва в доклада на Националната мрежа за децата. В документа се уточнява, че през 2014 г. има най-висок ръст на приемната грижа в България, като към 30 юни 2014 г. в приемни семейства са настанени 2 178 деца.

2014 също е важна година и за процеса на деинституционализация, който се осъществява чрез превенция на изоставянето на деца в домове и с настаняването им в приемни семейства. От 599 деца, настанени в приемни семейства, за периода януари-септември 2014 г., 173 са от специализирани институции, като най-висок е броят на настаняванията на малки деца до 3 години - 315.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ