Бургаски миньори започват предупредителна стачка

Бургаски миньори започват предупредителна стачка

Работниците в бургаската мина „Черно море” ще започнат едночасови предупредителни стачни действия в началото на всяка смяна. Те обявиха, че няма да влизат под земята в началото на смяната по един час, предаде Дир.бг. 

Основните причини за протестните действия са задържани заплати и хаос в сектора. На 18 септември миньорите ще преминат в ефективна стачка под земята, ако дотогава не им бъдат изплатени заплатите и не бъдат решени проблемите в сектора, съобщиха от КТ „Подкрепа”. Проблематични остават натрупаните задължения към ЕВН и неизплатени заплати за юли и август. 

Въпреки поетите ангажименти от МИЕ и НЕК за срочни мерки по нормализиране на разплащанията в системата на въгледобива, това досега не се е случило, съобщават от стачния комитет.  

"Протестът е изцяло насочен към държавния орган НЕК, защото той не се разплаща с ТЕЦ-а и ТЕЦ-ът няма как по обратния път да преведе пари на мината, която да плати заплатите на нашите работници", обясни по БНР председателят на миньорския синдикат към КТ "Подкрепа" Ростислав Радуков. 

През юли кипърска фирма стана собственик на Мина „Черно море”. Преди това тя бе собственост на сейшелски офшорни компании, зад които се предполагаше, че стои бизнесменът Христо Ковачки.

На 8 септември EVN България съобщи, че ще ограничи електрозахранването на обекти на "Мина Черно море Бургас" ЕАД. Причината за това са натрупани задължения за консумирана електроенергия от минното дружество към EVN България Електроснабдяване, съобщиха от дружеството. Крайният срок за заплащане на дължимите суми е бил през август 2014 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Големите европейски реки са завладени от микропластмаса
Зеленски потвърди, че в руската Белгородска област има украински войски
Северна Корея отваря първия компютърен клуб без компютри, но под строг контрол на властта
ЕК предложи контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай обеща да се „бори докрай“
Все повече милиардери отправят оферти за превръщане на компании в частни на фона на пазарния хаос
Как мениджърите могат да оказват позитивно въздействие върху служителите?
Докато всички губят, Бъфет печели
Управлявайте по-добре върховете и спадовете на малкия си бизнес