Влязохте ли в час с новото време?
Денят на дълго чакания един час повече сън настъпи. В 04.00 часа на 25 октомври върнахме времето с час назад. Така, освен в пълен синхрон с астрономическото време, отново ще влезем в ритъм с естествения си биологичен часовник, който според учени от цял свят сериозно страда от изкуственото удължаване на светлата част на деня - преминаването към лятно часово време със завъртане на стрелките час напред в последната неделя на месец март.
Въпреки, че сезонното местене на стрелките е в сила у нас повече от 30 години (въведено е в България на 1 април 1979 г.) човешкият организъм отказва да го приеме безропотно.
Напротив, напоследък все повече зачестяват изследванията, доказващи, че преминаването към лятно часово време всяка година в последната седмица на март е стрес за организма, към който той така и не се адаптира.
„Вътрешният биологичен часовник, „вграден” в гените ни е древен, колокото самите живи организми и не може да бъде излъган просто така”, коментира германският учен Тил Рьоненбърг от университета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен. "Когато смениш часовник, всъщност не се променя нищо, свързано със слънчевото време. А т.нар. циркаден ритъм на човека – вътрешният часовник на тялото – изобщо не се интересува от държавни постановления и следва единствено слънцето. Той е различен в зависимост от географското положение на мястото, където живеем. През есента и зимата, с естественото намаляване на дневната светлина, се вижда най-добре как се променя сънното поведение на всеки човек, което е тотално и рязко нарушено от смяната на времето през март.", казва още ученият и уточнява: всичко се връща към нормалност при есенната смяна на времето.
Неговият екип е изследвал естествения ритъм на сън и бодърстване на 55 000 души от Централна Европа и установил, че когато е в сила лятното часово време, през почивните дни хората следват стандартното „слънчево” време, а не това, което показва часовникът. Освен това местенето на стрелките с час напред се оказало особено тежко като промяна за т.нар. "нощни птици" – хората, които се разсънват и стават активни по-късно през денонощието и заспиват по-късно. Обратната промяна, към зимното време за тях минава без проблем.
Според друго изследване в САЩ в понеделника след преминаването към лятното време в страната отчетливо нарастват автомобилните катастрофи с между 6 и 17%. А шведско проучване, наблюдавало сърдечните заболявания сред местното население в продължение на 20 години установява, че в първата седмица след смяната на времето през пролетта се увеличават с около 5% случаите на инфаркт. И обратно – сърдечните удари намаляват с 5% през есента.
Преходът към зимно часово време не е толкова опасен за естествения биоритъм, както този към летния часовник, твърдят специалистите по хронобиология. Организмът обаче не е съвсем безразличен към превъртането на стрелките дори и по това време на годината, тъй като се предизвиква т.нар. времеви стрес – състояние, което изисква привикване и адаптация. Именно поради него част от хората се оплакват от угнетено настроение, главоболие, обостряне на хронични заболявания и играене на кръвното налягане. Спазването на следните
5 правила, облекчава времевия стрес
1. Променете графика си така, че в следващите две седмици да не планирате никакви свръхважни задачи и мероприятия с тежки физически натоварвания.
2. Периодът за адаптация към новото часово време трае от 10 до 14 дни. Още от днес, поне до средата на следващата седмица се постарайте да спите с час повече: ставайте по зимния часовник, но лягайте по лятното време.
3. Започнете да пиете витаминен комплекс, съдържащ витамините от група В, С, фолиева киселина, а също и магнезий, селен и летицин.
4. Увеличете умерената физическа активност – кратки разходки вечер ще ви помогнат да се отпуснете и да възстановите нормалния си сън.
5. Повече приятни преживявания, срещи и разговори с приятели и роднини са истинско лекарство за психиката. Общуването помага да се разреди чувството за тревожност и потиснатост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.