Все повече деца в риск търсят помощ
Все повече деца, изложени на риск, търсят професионална помощ, отчитат от Държавната агенция за закрила на детето.
През първите шест месеца на 2015 г. Националната телефонна линия за деца (НТЛД) 116 111 е приела 57 177 обаждания - с около 3000 повече за същия период на 2014 г. Реализирани са 6604 консултации, 5266 от които с деца. Само за юни тази година позвъняванията са 11 000, а проведените консултации са 1369.
При всяко обаждане на специализирания телефон за сигнали и помощ за деца се осъществява оценка на риска и по преценка на консултантите се уведомяват органите по закрила на детето на местно ниво.
За полугодието към отделите за закрила на детето на Агенцията за социално подпомагане в страната са подадени 332 сигнала за деца в риск. В 1/3 от случаите е имало данни за пренебрегване (119) и за физическо насилие (116), за риск от отпадане от образователната система - 49, за просия - 25 случая, изоставяне от родители - 28. В 44 от случаите са постъпили данни за деца свидетели на домашно насилие между родителите.
През месец юни са подадени 54 сигнала за деца в риск. 12 от тях са получени от самите деца, останалите 42 – от близки или други пълнолетни лица. В 23 от случаите водещият риск е бил от физическо насилие, често в комбинация с пренебрегване. Сигналите за неглижиране са втори по честота – 18.
Повечето сигнали са свързани с няколко форми на риск, на които децата са изложени, което, според специалистите, може да се дължи на липсата на капацитет, склонността да се ползва насилието като възпитателна мярка, проблеми на родителите, които водят до негативни последици за децата, например домашно насилие. Конфликтите вкъщи се отразяват негативно на психиката на младите хора, те имат проблеми в адаптацията и със справянето с учебния материал.
Специалистите от телефон 116 111 оказват незабавна психологическа подкрепа на всяко дете, което се обърне към тях. Своевременно се уведомява отдела за закрила на детето, за да може на място да се помогне да пострадалите от домашно насилие. Децата и родителите се насочват към услуги, които им помагат да преодолеят проблемите и да не се стига до нови прояви на агресия.
Децата най-често търсят помощ и подкрепа на телефон 116 111 при семейни проблеми (конфликти с родители, с братя и сестри), психосоциални проблеми (тревожност, самота, страхове), насилие, училищни проблеми и др., за взаимоотношения с връстници (любовни връзки, приятелства); за информация за правата си, за компетентни органи и програми.
С телефон 116 111 се свързват и млади хора, които търсят консултация и подкрепа за намеренията си да влязат в ранно съжителство. Това е индикатор, че те нормализират такива отношения, но има момчета и момичета, които ги осъзнават като нередни, нежелани или пречещи на плановете им за развитие, коментират експертите. Само през месец юни специалистите от детския телефон са дали 14 консултации по темата за ранния брак, с препоръки и предупреждения за взможните негативни последствия от подобна крачка.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.