Възможно ли е да има 5-часов работен ден в България?
Възможен ли е 5-часовият работен ден в България, като останалите 3 часа да бъдат отработвани в други дни? Това бе един от въпросите за дискусия в студиото на сутрешния блок на bTV "Тази сутрин". Тази и други идеи, смятани за възможни чрез промяна в Кодекса на труда, коментираха заместник министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев, Чавдар Христов - вицепрезидент на КНСБ и Димитър Бранков - председател на Българската стопанска камара (БСК).
"Идеята за 5-часовия работен ден има за цел да доведе до по-гъвкави граници на работното време, което не е непознато и в момента. Трудовото законодателство дава възможност в предприятия, където организацията на труда позволява, работодателят да въведе за служителите, след проведени консултации, работно време с промеливи граници. Това време с променливи граници се установява и в правилника за вътрешния трудов ред в предприятието. Като работодателят определя задължителното присъствие на всеки работник и служител, да речем във времето от 10 до 4 ч. следобед, в което задължително всеки един работник и служител трябва да присъства на работното си място. Началото и краят на работното време се определят от служителя, който предварително уведомява за това работодателя - че ще започва по-късно или по-рано. Краят на работния ден зависи дали сутринта е бил по-късно или по-рано", обясни зам.-министър Донев.
"Напълно възможно е гъвкавият работен ден да се случи. Ако се върнем назад, още преди 25 години имаше предприятия, които с такава система на отчетност", обясни зам.-председателят на БСК Димитър Бранков. По думите му проблемът според синдикатите е, че тези "гъвкави" форми на заетост в България са твърде малко разпространени. Страната ни е на последно място в Европейския съюз в това отношение. Зависи от културата на работодателя, а и на работника. "Тези практики генералната ни самооценка е, че трудовото законодателство в някаква степен ги препятства", посочи Бранков. Ниското ниво на заплащане в определени сектори не стимулира работодателите да въвеждат гъвкави форми на заетост.
"И сега се случва на места, друг е въпросът дали ние ги познаваме и масово те се познават", допълни за практиките вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов. Той посочи, че 5-часовият работен ден е приложим само там, където има условия на работа с допустимост да има гъвкави граници - на някои работници в предприятия е чудно кога могат да бъдат разпределяни останалите 3 часа, щом те работят по 8 часа в събота.
"Преди много години имаше нетипични горещини и тогава администрацията работеше в особени часови части на деня, поради това, че беше безсмислено - хората не се движеха по площади и улици. Работи в по-хладните части на деня, така че да се натрупат 8 часа. Ето ви един пример", продължи Христов. "Приложимо е, че защото по конституция България е социална държава и няма да се изхожда от интересите на печалбата. Така че ние напълно покрепяме един подобен текст", каза още той.
Основна критика на зрители бе, че държавните служители ще работят по-малко в работния ден по този начин.
Дискусията може да гледате тук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.