Две години след изчезването, съдбата на полета MH370 остава неизяснена

Две години след изчезването, съдбата на полета MH370 остава неизяснена

Две години след изчезването, съдбата на полета MH370 остава неизяснена

Точно преди две години, на 8 март 2014 г., полетът на малайзийските авиолинии Malaysia Airlines - MH370, от Куала Лумпур за Пекин, изчезна от радарите с 239 души на борда. Съдбата му все още е неизвестна. Близки на изчезналите хора още тъжат и се надяват, че случилото се ще се изясни, посочва Би Би Си. 

Водени от австралийски експерти, екипи претърсват 120 000 кв. км водна площ в южната част на Индийския океан в свръхскъпа специализирана операция, за да открият отломки от самолета, за който се смята, че може да се е разбил в морското дъно.

До момента е намерена една официално потвърдена останка от него - от част от крило - флаперон, на остров Реюнион. Друга предпомагаема отломка беше изхвърлена на бреговете на Мозамбик. Австралийските власти я изследват, за да удостоверят дали наистина принадлежи на летателната машина. Макар далеч от предполагаемото място на катастрофата, е възможно тя да е донесена в този географски район на света от силните океански течения, които се завъртат и се носят в тази посока. Това би потвърдило хипотеза, че самолетът се е разбил и множество малки парчета от него са разнасяни надалеч от водата из океана. 

Малайзийските разследващи твърдят, че ключова информация за полета все още се разглежда. "На този етап екипът продължава да работи за финализиране на анализа си, откритията, заключенията и препоръките за безопасност по осем важни области, свързани с изчезването на полета MH370, на базата на съответстваща информация", коментира водещият разследващ Кок Су Чун в изявление по държавната телевизия на Малайзия. Разследващият екип е оглавен от Малайзия и включва експерти от САЩ, Китай, Австралия, Франция и Великобритания. 

Издирването на останки от самолета се оценява на около 130 млн. долара до момента. Участващите държави заявиха, че то ще бъде прекратено, щом настоящата зона за търсене е напълно покрита. Очаква се това да се случи през юни 2016 г. 

Малайзийският премиер Наджиб Разак коментира, че все още се надява, че "MH370 ще бъде открит". Когато зоната за издирване бъде обиколена, представители на правителствата на участващите държави в операцията ще се срещнат, за да решат как да се продължи с разследването. 

Издирването се извършва в един от най-трудните за тази дейност морски терени на планетата, по думите на премиера. Дълбочината на този морски район достига 6 км. Подводното дъно е на високи скалисти върхове. Там се завъртат едни от най-бързите водни течения. 

Малайзийският премиер почете паметта на жертвите с минута мълчание. Около 20 близки и роднини на изчезналите пасажери от Китай се събраха в будистки храм в Пекин, за да се помолят, и издигнаха лозунги, заснети от медии, сред които "Малайзия, върни ни обичаните от нас!". 

Много от семействата на изчезналите искат операцията да продължи, докато самолетът не бъде намерен и не получат отговор какво се е случило. Вчера близки на 12 китайци на борда заведоха дела в Пекин. Адвокатът им коментира, че те не търсят обезщетение, а целта им е да се определи причината за инцидента и кой е отговорен за него. Семействата на 32 други пътници, предимно китайци, заведоха друго дело в Малайзия, а в САЩ близките на 43-ма водят дело в Ню Йорк. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ