Експерт: Има риск храните да поскъпнат драстично
Има огромен риск цените на хранителните стоки да поскъпнат драстично заради мерките на държавата срещу хипермаркетите. Това алармира пред Нова телевизия Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.
По думите му готвеният законопроект не се отнася само за търговските вериги, а и за всички бизнеси.
Според него в закона има изключително неясни понятия – например "значителна пазарна сила", което се наказва така както се наказва и монополното положение, когато се злоупотребява с него.
„Глобите в тези случай са до 10% от оборота”, каза Матеев и добави, че Европейската комисия не харесва това понятие и се очаква скоро да направи ограничения, които забраняват на отделните страни да създават по-стриктни правила в сферата на конкуренцията.
По думите на експерта 10-те най-големи вериги у нас държат едва 36% от пазара.
„Новият закон увеличава рисковете. Ако се повишат административните разходи и рисковете от огромни глоби, то тогава производителят ще вдигне маржа и по този начин цената се завишава значително”, даде пример Матеев.
Припомняме ви, че в началото на март група депутати от БСП и ДПС внесоха в парламента предложения за промяна на Закона за защита на конкуренцията, които регулират отношенията между търговци, производители и доставчици. Според мотивите към проекта целта е да се осигури равнопоставеност при търговските сделки и да се предотвратят нелоялните практики, като в обхвата му попадат не само отношенията между търговските вериги и техните доставчици, а и група от предприятия, която притежава т. нар. значителна пазарна сила - бизнес организация, което не е с господстващо положение, но с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси и отношения с други предприятия, може да попречи на конкуренцията на съответния пазар, тъй като неговите доставчици са зависими от него, разясни социалистката.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва за 3 месеца да изготви методика и да каже кои фирми имат значителна пазарна сила. КЗК трябва да каже и дали общите условия на супермаркетите нарушават българското законодателство, а след това тези общи условия да бъдат публикувани.
Предвиждат се промени и в Закона за храните, които въвеждат редица ограничения в договорите между търговци и доставчици. С тях се забранява договарянето на услуги, също налагането на ограничения за предоставяне на стоки от даден производител или дистрибутор на други купувачи. Забранява се и налагането на прекомерни такси, несъответстващи на действително предоставената услуга.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.