Експерти: Създаване на полезни навици, а не данъци върху храни подобряват здравето

Експерти: Създаване на полезни навици, а не данъци върху храни подобряват здравето

Данъчното облагане на храни, обявявани за вредни, не води до подобряване на здравето на нацията, разясниха икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика и специлистът по хранене и диететика доц. Светослав Ханджиев.

Много по-ефективна и полезна политика в това отношение е масовата здравна просвета, посочват те и цитират примери с редица държави, които вече имат опит в прилагането и на едната, и на другата мярка.

Там където са приложени фискални мерки, резултатите се негативни както за здравето, така и за фиска. Затова и някои от държавите, направили такива промени, вече се отказват.

Други – като Белгия, Великобритания, Германия и Естония,  са обмисляли подобно облагане, но са направили предварителни проучвания какъв ще е резултатът и са се отказали още на етапа на тестване, защото обследванията показали, че той ще е неефективно, заяви Красен Станчев. Макар и още да не е съвсем ясно какво точно би се облагало у нас и с какъв процент, може да се направят прогнози за загуба на между 1000 и 3000 работни места заради намаляване на потреблението и увеличаване на сивата икономика и на домашното консервиране, добява той.

“Не е ясно какво точно ще се въвежда – облагане с 3 или 10 процента и съответно на кои от очакванията за годишни приходи ще се заложи – 200 милиона или 150 милиона. В зависимост от данъка и фискалните цели – колко строго и колко широко се прилагат мерките, се очакват преките загуби от ДДС да са от 4 до 24 милиона лева. Отделно ще се стигне до загуба от международната конюнктура – възможност за заместващ внос от държави, където такъв режим няма , и тя е около 60 милиона само по линия на ДДС. Освен това разходите за съобразяване на бизнеса ще са между 1,5 и 4,7 млн. лв., обясни икономистът.

Програмите за здравна просвета и усвояване на здравословни навици могат да променят тенденция на затлъстяване и нарастването на сърдечносъдовите заболявания, диабета, деменцията и другите ”модерни” болести на цивилизацията, а не данъци и такси, заяви и доц. Ханджиев. Този извод е бил единодушно потвърден и на състоялия се наскоро международен конгрес по хранене и диетика, посочи той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ