Как Charlie Hebdo стана топ мишена на терористите
Кое е френското сатирично издание Charlie Hebdo и как то попадна в прицела на ислямските радикалисти?
Business Insider разказва историята.
През февруари 2006 г. Charli Hebdo препубликува серия от 12 карикатури, изобразяващи пророка Мохамед, представени предишната година на страниците на скандинавския ежедневник Jyllands-Posten. Jyllands-Posten е датско издание. Карикатурите му бяха насочени към антидатските протести в мюсюлманския свят по това време. Това подпали искрата и създаде напрежението между Charlie Hebdo и мюсюлманите във Франция, което в крайна сметка доведе до жестоката смърт на 12 души, убити вчера в Париж при атентат срещу редакцията.
Изобразяването на пророка Мохамед е забранено според каноните на исляма. Френският съвет на мюсюлманската вяра и големите джамии на Париж и Лион неуспешно опитаха да осъдят Charlie Hebdo с цел да възпрат публикуването на рисунки на пророка, които смятат за обидни от гледна точка на религията им и от позицията на мюсюманската общност във Франция. Провалът им в съда доведе до много по-сериозно отражение. Докато дебатът за публикуването на карикатурите се засили във Франция, група от 12 изтъкнати автори, включително Салман Рушди и Барнар-Анри Леви публикува статия в Charlie Hebdo, говореща за "исламски тоталитаризъм". "Както всички тоталитарни идеологии, ислямизмът е подхранен от страха и разочарованието... Ислямизмът е реакционна идеология, която убива равенството, свободата и секуларизма навсякъде, където е представена", написаха авторите.
След като публично осъди ислямизма, Charlie Hebdo стана водеща цел на заплахи. Някои от служителите му бяха поставени под полицейска закрила. Опитът за сплашването им обаче се провали. Той дори имаше обратен ефект - направи още по-смела редакцията на изданието.
През 2011 г. Charlie Hebdo назова пророка Мохамед свой главен редактор. Корицата му отново показваше пророка с дръзка бележка под рисунката. Този път обаче отговорът не бе само заплахи. Ден след като списанието публикува този свой брой, офисите му бяха обстреляни, а сайтът му - атакуван и превзет от хакери. Нямаше ранени хора. Издателят Стефан Шарбоние реагира по-рязко от всякога. "Ако можем да се присмиваме на всичко във Франция, ако можем да говорим за всичко във Франция, освен за исляма или последствията от ислямизма, това е дразнещо!", каза той.
След това Шарбоние публикува най-противоречивите броеве. Първо на пазара излезе Charlie Hebdo с корица, показваща мъж, облечен в традиционна мюсюлманска роба, който страстно целува карикатурист на Charlie Hebdo. След това дойде корица, показваща мюсюлманин в инвалидна количка, бутан от евреин - ортодоксален юдаист, под заглавието "Непобедимите 2" ("Untouchables 2). Двамата герои на рисунката казваха в груб превод "Вие не трябва да се присмивате на това!".
Този брой бе заклеймен от френския външен министър Лоран Фабю и наречен "провокация". Франеското правителство бе разтревожено от вероятността да не възникне отговор в мюсюлманските държави, последвал този спрямо карикатурите от 2005 г. Тогава Франция реши временно да затвори 20 свои посолства в чужбина от мерки за сигурност.
Въпреки това Charlie Hebdo не спря. През 2013 г. списанието отиде по-далеч и публикува книга с комикси, наречена от него "халал"-на или "възвеличаваща" книга. Тя "разказваше" за живота на пророка Мохамед. Създанена бе с помощта на ислямски френско-тунизийски социолог. Шарбоние заяви, че книгата пресъздава преживявания на социолога и няма причина някой да се обижда. Тогава дори защитниците на списанието посочиха, че някои от картините са "глупави". Шарбоние коментира пред телевизия "Ал Джазира" в интервю през 2012 г., че свободното слово не трябва и не може да се ограничава, защото нещо би могло, или не би могло, да се смята за обида.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.