Какво празнуват на 1 май различните страни по света
И у нас, и в Русия, 1 май е Ден на труда. Преди перестройката, СССР и страните от Източния блок, честваnа тази дата с грандиозни манифестации като Ден на международната солидарност с труда. В началото на 90-те обаче, празникът бе „политически” освободен и се превърна най-вече в неработен, официален празник. Малко е странно да не се работи точно на Деня на труда, но не и в някои други страни, които тълкуват датата в съвсем друг смисъл и си устройват масови улични веселби и празненства.
Ето как посрещат месец май в различни кътчета по света.
Финландия — студентски празник
Във времената на викингите се е смятало, че от 1 май започвал нов сезон и съответно, това било отбелязвано с големи огньове и танци около тях. Сега, датата е посветена на студентите и техния празник Вапу. Още вечерта на 30 април, в столицата на Финландия, Хелзинки, младежите слагат бели фуражки (символ на завършването на средното образование) и се отправят към фонтана на голата дева Хавис Аманда. Минута преди 18 часа отварят шампанско и шумно се поздравяват. Някои се опитват да целунат статуята по устата за късмет в ученето и любовта. Ненапразно другото име на празника е Ден на свободата – всички се държат много разкрепостено. По аналогичен начин празникът се отбелязва и в други финландки градове като се следва същия ритуал около местни статуи.
Шотландия, Ирландия — празник на Бога на слънцето Белтейн
В Шотландия, на прочутия Келтски хълм в нощта на 1 май се палят огромни огньове и се устройват диви танци под ритъма на барабани. Същото се случва и на хълма Уснех в Ирландия. Празненствата са съпроводени от изпълнения на професионални артисти и фолклорни състави. Символ на празника е глогът. Местните жители си намислят желания и ги „завързват” с различни цветни ленти по клоните на глоговите храсти. Цветовете на лентите символизират различни желания: синият – молба за закрила, зеленият – за късмет и финансово благополучие, червеният е за любов, а виолетовият – за мъдрост. Празненствата са и своеобразен карнавал, защото всеки участник в тях се стреми да се откроява – едни се обличат в ярки костюми, други боядисват телата си, а трети надяват облекла от огнеупорни материали...
Англия - May Day
В Англия също е прието на този ден да се танцува много и да се обличаш пъстро. Освен традиционни национални носии, с голяма популярност се ползват и костюмите на известния местен персонаж Зеления Джак. Един от централните обекти на празника е майското дърво, олицетворяващо мъжкото начало. Най-често това е най-обикновен дървен стълб, който хората окичват с разноцветни ленти и гирлянди. Около него се вият хороводи, захванали големи разноцветни ленти, които се спускат от върха на стълба. Това символизира сътворението на света.
Германия – Валпургиева нощ
Корените на този празник идват от местните древни легенди, че на този ден, вещиците си устройват грандиозно сборище на върха на планината Брокен. Простосмъртните любители на мистиката от цял свят се събират на 1 май в подножието на хълма и си правят собствено карнавално шоу с песни и танци. На следващия ден всички отиват на пикник в гората, добре заредени с бира.
Хаваите – Ден на цветните гирлянди
На другия край на земята също посрещат с размах 1 май. На Хаваите се изпълнява традиционния народен танц хулу, пеят се песни, организират се панаири, конкурси за красота и навсякъде се плетат гирлянди от цветя. Огърлици от орхидеи, жасмин и други ярки и ухаещи цветове се връчват и на всички, пристигащи на острова гости.
САЩ - Денят на велосипеда
В първата неделя на месец май с масов велопробег в Ню Йорк се отбелязва денят, в който американците са „открили колелото”. Първите велосипеди се появили в САЩ като внос от Великобритания през 1819 година, но местните власти ги обявили за опасни за здравето и ги забранили. По-късно, след откриването на всички прелести на колоезденето ветото било свалено и Щатите се влюбили в средството за придвижване на две колела. Пробегът Five Boro Bike Tour стартира в Батъри парк и преминава през Манхатън, Бронкс, Куинс, Бруклин и Стейтън Айлънд. След изминаването на общо 68-километровия маршурт участниците биват посрещнати на финала от музикален фестивал и угощения.
Италия — празникът на цветята Флоралия
От древнr времена Сицилия пази традицията да чества на този ден богинята на цветята Флора. Жителите на острова берат полски цветя – макове, маргаритки, жълтурчета, които според вярванията носят щастие. Много младежи вземат важното решение да предложат ръката и сърцето си на любимата девойка, като закачат на вратата й зелено клонче. Ако девойката вземе клончето, ще има сватба.
Франция — празник на момината сълза
Франция е една от малкото западни държави, която уважава 1 май като Ден на труда. Но наред с това има и красива местна традиция да се подарява на близки, роднини, а понякога и на напълно непознати хора букетче момини сълзи, което трябва да се пази до следващия 1 май.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.