Министър иска да забрани солниците в ресторантите

Министър иска да забрани солниците в ресторантите

Боливийският министър за правата на потребителите предложи да се забранят солниците по масите на ресторантите.

Предложението му е като мярка за борба с високото кръвно налягане, което засяга една трета от населението на страната. Според него трябва да се премахне солта от масите и затова ще поиска ресторантите да обявяват съдържанието на сол в ястията си, съобщава БГНЕС.

"Ние лансираме първия си проект да накараме всички ресторанти да пишат в своите менюта съдържанието на сол и захар в ястията си, както и дали те съдържат холестерол и колко", добави Гилермо Мендос .

Според последния доклад на частната латиноамериканска фондация за сърцето всеки боливиец консумира седем грама сол дневно, което е над нормата от 5 грама сол максимум, препоръчана от здравните власти.

Боливийското дружество по кардиология наскоро посочи, че хипертонията, дължаща се предимно на повишена консумация на сол, засяга всеки трети боливиец. Хипертонията е един от главните фактори за сърдечно-съдови заболявания, инфаркти и инсулти. Предлаганата мярка е повлияна от подобни, въведени в страни като Уругвай и Мексико.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията