Пощенска картичка от Припят (видео)
Днес се навършват 29 години от една от най-големите катастрофи в съвременната история на човечеството – аварията на АЕЦ "Чернобил" в Украйна.
На 26 април 1986 г., в 01:23 ч., един от реакторите на централата - №4, експлоадира. Взривът разпалва пожар, който гори в продължение на 10 дни. Близо 300 хиляди души са принудени да напуснат домовете си. Междувременно Северна Европа е обсипана от радиоактивни материали. Огромен облак от радиоактивни отпадъци се разнася над части от тогавашния СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени с радиация. Около 200 000 души са евакуирани от родните си места.
Близо 60% от радиоактивните отпадъци попадат на територията на Беларус. Последиците са ужасяващи за живота и здравето на милиони хора. Инцидентът нанесе изключително големи вреди на жителите на засегнатите държави, които вреди се проявяваха дори години по-късно.
Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 г., цитиран от БГНЕС, Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 000 са се оказали фатални. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.
Инцидентът в Северна Украйна беше комбинация от дефектен дизайн и оперативна грешка, които създадоха смъртоносен радиоактивен облак. Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. №4 бе заграден с нестабилен бетонен пашкул.
Сега се работи върху изграждането на саркофаг на стойност 1,58 млрд. щатски долара. Сравняваната с ковчег структура ще пази останките на призрачния реактор и ще замени остарялата бетонна черупка. Структурата ще тежи 29 000 тона, ще бъде дълга 164 метра, а височината й ще достига 110 метра. Саркофагът ще съдържа високотехнологично оборудване за извършването в пълна безопасност на операциите по вътрешността на авариралата централа. Очаква се строителните работи да приключат тази година.
Тук следва "Пощенска картичка от Припят" - кратък филм, представен в YouTube от американския фотограф Дани Кук. Предлагаме да припомним кадрите, които показват в близък план и от птичи поглед злощастния град Припят в Чернобил, Украйна. Кук заснема мястото, докато прави епизод на предаването "60 Minutes" по американската телевизия CBS. Филмът показва състоянието на изоставения радиоактивен град след атомната авария през април 1986 г. Заснет е включително с камера, монтирана на дрон.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.