Проучване: Изсичането е най-сериозният проблем пред българската природа

Проучване: Изсичането е най-сериозният проблем пред българската природа

Проучване: Изсичането е най-сериозният проблем пред българската природа

76% от българите определят като най-сериозен проблем пред българската природа изсичането и унищожаването на горите. Това сочат резултати от социологическо проучване, проведено по поръчка на международната природозащитна организация WWF от "Алфа Рисърч". 

65% от участниците в изследването са отбелязали, че биха подкрепили забрана за ново строителство, включително на туристическа и спортна инфраструктура.

"Окуражаващо е да се види до каква степен обществото е чувствително на тема опазване на природата", коментира Веселина Кавръкова, програмен ръководител на WWF-България. На въпроса на екоорганизацията, зададен през 2014 г. смятат ли българите, че опазването на природата пречи на икономическото развитие, 31% са отговорили "напротив, помага", а 39% са отговорили, че по-скоро не пречи – общо 70% смятат, че природозащитата не е пречка за икономическия просперитет. "Това подкрепя и нашето виждане, че противопоставянето на икономика и опазване на природата е неправилно, и че опазената природа може да е източник за добро развитие в бъдеще", изтъква Кавръкова.

"От 2006 г. насам наблюдаваме устойчиво обществено мнение по няколко теми – първо гората и изсичането и след това строителството", допълва Станислав Стоянов от "Алфа Рисърч". Гората е ресурс, който е видим навсякъде в страната и ставащото с нея е най-забележимо за обикновения човек, отбелязва той. Наблюденията на медиите показват, че дебатът за строителството в защитени територии е видим повече като конфликт между две страни. "Нашите проучвания през годините обаче показват, че общественото мнение не е така полюсно разделено – отбелязва Стоянов. – В мнението на хората икономика и екология не са толкова противопоставени. Хората по-скоро възприемат икономиката и екологията като нещо, което може да върви ръка за ръка", казва той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ