Първият форум за социални иновации събра визии за помяна от 14 държави

Първият форум за социални иновации събра визии за помяна от 14 държави

Над 350 гости от цяла България, Сърбия, Албания, Румъния, Германия, Русия, Белгия, Черна гора, Холандия, Унгария, САЩ, Словения, Италия и Швейцария събра първият форум за социална промяна чрез емпатия - EMPATHEAST в Пловдив. Вдъхновителите на форума са "Фабрика за идеи" , а негови съорганизатори са Фондация "Пловдив 2019" в партньорство с "Център за развитие на човешките ресурси". 18 гост-лектори доказаха чрез примери от света и региона, че реорганизацията в агонизиращите обществени системи по цял свят започва от емпатията като личен избор и само тогава може да прераства в обща визия за нови системи - на локално, национално и регионално ниво. Как да преодолеем комплексните проблеми пред съвременните общества - във финансовата система и икономиката, през качественото гражданско участие, до земеделието - това "изследваха" под разнообразни форми стотиците участници от цялата страна в първия по рода си форум за социална промяна в източна Европа.

Изненада и за самите организатори бе импулсът на един от най-атрактивните сред лекторите - цигуларят и визионер Миха Погачник, който изуми публиката с изпълненията си в първия ден и направи концерт в Баня "Старинна" в полунощ. Миха Погачник, освен цигулар е и страстен визионер за промяна, който използва таланата си на музикант и страстта си към изкуството, за да ги вплете в послания за спешната промяна от нов тип лидерство - емпатично и автентично, не от индивиди, а идващо от цели общности.

EMPATHEAST провокира всички с нов формат събитие, което изпробва идеята за "радикално включване" чрез игри, театър, креативни инсталации и диалогични формати за истинска среща на мнения, идващи от различни групи в обществото ни. В крайна сметка, форумът показа, че всички хора могат да бъдат пълноценни участници в общ процес на взаимно учене и развитие, който заменя йерархичните парадигми - дори между лектори и участници с идеята за споделено участие.

Още с откриването на форума в дом на културата „Борис Христов“ артистите от "Плейбек“ театър показаха, че EMPATHEAST не е обикновено събитие. Те опразниха всички седалки в залата като поканиха публиката да се качи на сцената и да бъде основно действащо лице, а не потребител на случки, измислени от друг.

Посланията на лекторите вдъхновиха стотици хора с концепции и практически примери за социални иновации като Degrowth, етична банка и финансови кооперативи, форматите за креативна комуникация и включване World Caffe и "Диалог в тъмното".

Визията за нуждата от преосмисляне на пазара като религия на растежа и обръщането на обществото ни към системи, базирани на доверието и социалното предприемачество като най-важната стъпка към промяна в солидарната икономика, споделиха Джейсън Нарди от екипа на банка „Етика“, Филка Секулова, доктор по Икономика в Барселонския свободен университет и Невен Маринович от Smart Kolektiv. Благодарение на Симон Шол от Мюнхенската инициатива, която спечели наградата за социално предприятие на годината - KartoffelKombinat, участниците преживяха вълнението от искреното споделяне за трудностите и предизивкателствата пред сбъдването на една мечта за успешно функциониращо социално предприятие, което днес свързва в общност над 600 семейства в земеделски градски кооператив.

Бъркаме, защото бързаме”, бе един от лайтмотивите на втория ден на форума, посветен основно на колективната интелигентност. В залите, фоайетата и вътрешния двор на Драматичния театър вървяха успоредно лекции, дискусии, игри и работилници.

Благодарение на EMPATHEAST, участниците във форума успяха да „влязат в обувките“ на незрящите с „Диалог на тъмно“, който Даниела Димитрова организира и в рамките на форума. Над 70 участници бяха провокирани да преживеят тъмнината като овластяваща нови, непознати сетива, а не като обезсилващ недостатък.

Джейсън Нарди пък показа на практика как можем да въвлечем чрез "Игра на банки" млади хора и заинтересовани групи да заемат активна позиция по въпросите, къде банките инвестират парите им.

Уъркшоп по месене на хляб като метод за работа с общности и непривилегировани групи показаха от Хлебните къщи, а студиа за документален театър Vox Populi въвлякоха участниците в изследване по улиците на Пловдив. Те бяха забъркани в аудио интервюта по различни теми, които след това разиграха пред публика, слушайки записите в слушалките си.

Съботният ден приюти и вълнуващи лекции на впечатляващи български примери за промяна в Камерна зала на Драматичния театър, където пред впечатляваща сценография на Калина Терзиева и Ивелина Минева гости бяха Колектив Космос, Георги Камов, Надежда Савова и Хлебните къщи, Общността за демократично образование, Петър Миленков, Вера Петканчин и други.

В мебелен салон „Галеро“ в събота следобед беше и кулминацията на събитието и чистокръвна проява на колективната интелигентност - World Cafe/Световно кафене. Във форматът, който разбърква идеи и предложения в иновативен процес в малки групи, участваха над 90 души от цялата страна, за да стигнат до иновативни идеи в темите "гражданско участие и социални иновации", "социално предприемачество" и "радикална прозрачност". Водещи на Световното кафене бяха самите Патриша Мънроу и Джефри Бийсън. Разбърквайки местата си, участниците променяха гледната точка от срещата с нови хора във всеки кръг, приоритизираха наново казусите и оставяха идеите си да еволюират, обогатени от различния житейски и професионален опит на всеки отделен човек. От идеите в продължилият над три часа процес се родиха над 20 конкретни предложения, които очакват своето продължение след края на Форума.

Сред най-широко дискутираните нужди бе създаването на независим финансов инструмент, който да подкрепя социални предприемачи и социални иноватори на Балканите по време на трудния им път към постигане на разпознаваемост за целите и мисията си. Няколко организации застанаха зад тази идея и ще излязат с предложение как би могъл да бъде структуриран подобен инструмент.

Третият ден беше посветен на задълбочаването във вече наученото и онова, което изкристализира във визията за промяна. Освен, че участниците видяха като завършек емоциите си, провокирани от преживяванията на форума, изиграни от актьорите на Playback театър "Тук и сега", всички заедно решиха да продължат напред като общност, която ще има свои комуникационни канали и платформи за обмен на информация и през седмицата след Форума ще създадат своя мейлинг листа.

Идеите, родени по време на EMPATHEAST ще търсят своите начини за реализиране в идните месеци, като целта е до следващото издание, поне половината от тях да започнат своя реализация.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ