Ръчно правените стоки придобиват все по-голяма популярност у нас

Ръчно правените стоки придобиват все по-голяма популярност у нас

С всяка изминала година ръчно направените стоки набират все по- голяма популярност в България. През 2015 година в България са продадени хендмейд стоки за над 600 000 лв.

Под хендмейд разбираме, всичко което е направено от ръцете ни и поради тази причина има толкова голяма стойност, както за твореца, така и за притежателя на даденото произведение. В изработката на ръчно изработените изделия се преливат множество интересни техники, разказват от yaza.

Тук са изброени най-популярните:

1. Декупаж - това е интересна техника за украса на различни неща – от яйца до мебели в дома. Думата е с френски произход. Изкуството е познато още от средновековието в Германия, основно за декориране на мебели, а малко по- късно се пренася и във Венеция. В основата на декупажа стои украсяването със салфетки.

2. Батик - това е изкуство,  при което се използва восък и възниква преди повече от 2000 години в Близкия Изток. Най-подходящ е пчелният восък, с които се декорира текстил и яйца.

3. Киригами - това е японско изкуство, с което се изработват лампи, картички и герлянди от хартия. То произлиза от оригамите, които всички познаваме.

4. Пачуърк - пришиване на парчета от различни текстилни тъкани. Така могат могат да се направят дрехи, покривки, одеяла, чанти.

5. Фелтинг - техниката се използва в приложните изкуства и текстила. В основата на тази техника е вълна и вода, с помощта на които се произвеждат различни видове фигури.

6. Стъклопис - тази техника е позната и като витраж. Използват се различни цветни стъкълца, които се нареждат под формата на фигура. Често срещано е в храмове и църкви. За закрепването им се използва олово или гибс. С техниката стъклопис се изработват и различни аксесоари за дома.

7. Филигран - това е бижутерска техника, чрез която се изработват стилни бижута с дантелен мотив. Изработката е изключително фина и стои нежно на всяка дама.   

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ