Сблъсъци в Индия: Висша каста протестира срещу дискриминация
Индийските власти изпратиха паравоенни части и въведоха вечерен час в няколко района на Гуджарат след вчерашни бурни протести на стотици хиляди индийци от кастата Пател. Шестима души загинаха при сблъсъците.
Към общността Пател принадлежат 14 до 20% от жителите на региона. Те настояват за квоти в администрацията и в университетите. Сега квотите са запазени само за по-нисшите касти на „недосегаемите” (наричани още „недокосваните” и „нечистите”) и за други общности в долната част на индийската социална стратификация.
„Хората от общността Пател не намират работа, дори да имат дипломи. Квотите са наше право”, заяви Хардик Пател, малко преди полицията да го арестува по време на протеста. 22-годишният младеж се превърна в лицето на проблема, който зрее в общността отдавна.
От една страна, Пател са една от най-богатите и най-влиятелните касти на местната политическа сцена. Имат славата на богати предприемачи, собственици на земя и образуват голяма диаспора, включително в САЩ, където имат многобройни мотели, известни с прозвището „потели”. Същата каста, която сега настоява за квоти, през 1980-те години протестира бурно срещу въвеждането на квоти в университетите. При тогавашните сблъсъци загинаха близо 180 души.
От друга страна, по-високият статут на кастата, парадоксално, ограничава достъпа на членовете й до държавната образователна система. Половината от местата в държавните университети са с квоти, от които кастата е изключена. В същото време частното образование е много скъпо и финансовото състояние на семействата не винаги е достатъчно, за да осигури образованието на наследниците. Така квотната система за социална справедливост влиза в конфликт със системата за заслугите.
Резултатът е, че Пател могат да се превърнат в жертва на синдрома на новата средна класа – тези, които се стремят да станат част от нея, са затруднени от недостига на работни места и скъпото образование, коментира Кристоф Жафрело, директор по изследванията в Училището за политически науки и френския Национален център за научни изследвания.
Кастата е разочарована от премиера Нарендра Моди, който преди това 13 години управлява Гуджарат. Освен че Пател бяха сред най-ревностните му поддръжници на изборите през 2014 г. те очакваха той да изпълни обещанието си за икономическо развитие. Вместо това обаче от икономическото развитие печелят само големите компании, чиито заводи често са построени върху земи на Пател. А малките и средните предприятия на кастата изпитват затруднения. Близо 48 000 от 261 000 малки и средни фирми са „болни”, според индийската централна банка.
Моди, въпреки че има мнозинство в долната камара на индийския парламент, е изправен до стената. Поляризацията на избирателите може да прерасне във въпрос за религиозната принадлежност и кастите. През 2002 г., при размириците между индуси и мюсюлмани в Гуджарат, загинаха близо 1700 души и двете общности продължават да живеят във взаимна ненавист.
Върху новите разделителни линии „недосегаемите” и нисшите касти могат да се обединят зад Партията на Конгреса и да отслабят Бхаратия Джаната Парти – Индийската народна партията на Моди. Протестите на Пател имат малък шанс за успех. Върховният съд е ограничил достъпа до квотите за половината от населението. Интеграцията на Пател би предизвикала реакция от кастите в още по-неравностойно положение. Дори управителката на Гуджарат, която е Пател, изключва подобно развитие.
Пател от своя страна имат намерение да включат в битката си и други касти, които имат сходни проблеми.
Ако движението се разпространи към останалата част от страната, може да изиска пълен преглед на квотната система, не само въз основа на критерия кастова принадлежност, но и с икономически и социални критерии, коментира журналистът Шиам Парекх. Всяко поставяне под въпрос на системата, основополагаща в индийската Конституция, може да предизвика нови въоръжени сблъсъци между кастите в страната.
Източник: Le Monde
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.