Връзката между човека и кучето е като между майка и дете

Връзката между човека и кучето е като между майка и дете

Дружбата между хората и кучетата е възможна, благодарение на това, че на биохимично ниво сработва механизъм, усилващ биологичната връзка като връзката между майка и дете, твърдят учени от университета Азабу, Япония.

Между кучетата и хората се активизира „хормонът на любовта” – окситоцинът, пише списание Сайънс.

Михо Нагасава и екипът му доказали, че при общуването между двата вида в кръвта им се повишава нивото на окситоцин. Учените оставяли в една стая кучета и собствениците им и в продължение на половин час наблюдавали всички форми на взаимодействие между тях – погледи, говор, допир. В същото време измервали нивата на хормона. Оказало се, че колкото по-дълго собственикът гледа кучето си в очите, толкова по-високо е нивото на окситоцин.

При втори експеримент изследователите пръснали от хормона върху носовете на някои от кучетата и ги пуснали в стаята при стопаните им, където обаче имало и други хора. Кучетата гледали по-дълго своите хора, а след половин час нараствали и нивата на окситоцин в кръвта на стопаните им. По този начин експериментът доказал, че „хормонът на любовта и грижата”създава обратна връзка между кучето и неговия човек.

Според учените хормонът и дългият зрителен контакт укрепват връзката между майките и бебетата.  Същият механизъм привързва хората и кучетата им.  Любопитното е, че тази връзка не съществува при вълците, дори да са родени в плен и опитомени. Така излиза, че механизмът е плод на коеволюцията между хора и кучета през хилядолетния им съвместен живот.

Времето и мястото на опитомяването на кучетата и досега са спорен въпрос за науката. Някои от изследователите твърдят, че вълците са се привързали към човека още през палеолита, когато хората били ловци-събирачи, убивали мамути и друг едър дивеч през ледниковата епоха. Според други теории домашните кучета са се появили, когато хората започнали да водят уседнал живот и да се занимават със земеделие. Не е съвсем сигурно и какъв е произходът на домашното куче – то може да не е било опитомен вълк, а вид, подобен на койотите и чакалите. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ