Древният човек може да се е появил 400 000 г. по-рано

Древният човек може да се е появил 400 000 г. по-рано

Homo, древният прародител на модерния човек, може да е роден преди 2,8 млн. години – 400 000 години по-рано, отколкото палеонтолозите смятаха досега. Това разкриват нови изследвания, публикувани от научните списания Nature и Science.

Етиопският палеонтолог Шалашеу Сейум и учени от Държавния университет в Аризона са открили през 2013 в района на Афар, Североизточна Етиопия лявата част от долна челюст с 5 зъба, която представлява най-древната следа откривана някога от представител на вида Homo. 

В същия район – Лейди Герару,  националния парк Аваш,  през 1975 г. бе открит и най-известният австралопитек Люси на възраст около 3,2 млн. години.

Homo запазва ранната форма на хлътнала назад брадичка, но пропорциите на челюстта и симетричните по-малки кътници го доближават до съвременния човек. 

Откритието помага да се скъси празнината в еволюцията между австралопитека и ранните представители на вида Homo erectus или habilis, казват палеонтолозите.

Учените търсят от десетилетия вкаменелости в Африка, за да открият следа за произхода на Homo, но досега с малък успех, тъй като са открили много малко фосили от оценявания като критичен период преди 3 млн. до 2,5 млн. години.

Откритата челюст обаче не е достатъчна да се каже дали става дума за нов вид Homo.  

Изследване, публикувано вчера в Science, разкрива климатична промяна, която е довела до най-сериозното засушаване преди 2,8 млн. години. Учените са открили вкаменелости от бозайници, съвременници на находката от Лейди Герару, които показват, че е имало живот основно в местообитания с ниски храсти и тревисти местности, в които дърветата са били малко. Докато в епохата на австралопитека Люси растителността е била по-пищна.

Можем да видим знаците на засушаване в средата на Homo, но е твърде рано да кажем дали климатичните промени са отговорни за появата на вида - преди това трябва да изследваме голям брой вкаменелости от човекоподобни, които продължаваме да издирваме в този район,  пояснява Кай Рийд от университета в Аризона. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ