Случайно откритие променя борбата срещу рака

Случайно откритие променя борбата срещу рака

Британски изследователи вярват, че са открили начин за стимулиране на имунната система, който напълно ще промени борбата срещу рака или вирусите, пишат водещи британски издания, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс". Надежда на специалистите за промяна дава случайното откритие на "напълно неизвестен досега протеин".

Протеинът, наречен LEM (Lymphocyte expansion molecule), е открит от специалистите от лондонския Импириъл колидж. Изследователите се надяват до три години да започнат изпитания с хора на нова генна терапия на базата на откритието.

Когато е изправена пред сериозна инфекция или рак, имунната система впряга отбранителната си система, състояща от цитотоксични Т-клетки (цитотоксични Т-лимфоцити, Т-клетки). Често обаче те не са в състояние да се размножат в достатъчно количество и губят битката. Новооткритият протеин обаче дава възможност за производството на много по-голям брой Т-клетки - достатъчни, за да преборят рака или друг вид заболяване.

„Откритието е вълнуващо, тъй като попаднахме на напълно различен начин да използваме имунната система в борбата срещу рака. Става въпрос за абсолютно неизвестен досега протеин, за чието съществуване никой не е подозирал. Той изглежда и функционира различно от познатите протеини", казва ръководителят на изследователския екип професор Филип Аштън-Рикарт.

Изследователите са открили протеина при скрининг на мишки с генетични мутации. Оказало се, че гризачите със специфична генетична мутация произвеждат 10 пъти повече Т-клетки, когато са заразени, в сравнение с останалите. Учените приписват този ефект на протеина LEM, който е наличен и при хората, пише БТА. Специалистите ще се опитат да приложат откритието в нова генна терапия, състояща се в извличане на бели кръвни клетки от пациенти с рак, които преди да бъдат върнати обратно, ще бъдат "турбозаредени" с протеина.

Д-р Майк Търнър от британския Уелкъм Тръст също приветства откритието. "Преди да започнат изпитания с хора, са необходими по-нататъшни изследвания в животински модели. Откритието обаче крие голям потенциал за нов тип лечение, базирано върху естествената способност на имунната система да намира и унищожава необичайни клетки", казва д-р Търнър.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния