Антъни Блинкън се срещна с Ван И в началото на последния ден от посещението си в Китай
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се среща с най-високопоставения китайски дипломат Ван И в последния ден от визитата си в Китай, насочена към стабилизиране на отношенията между двете страни, предаде Си Ен Ен.
Всички погледи са насочени към това дали пратеникът на Вашингтон ще се срещне с китайския лидер Си Дзинпин по-късно през деня.
Блинкън и Ван И разговори в понеделник сутринта, като позираха за снимки в Пекинската държавна резиденция Дяоютай, преди да се насочат към дискусии при закрити врата.
Очаква се днешните разговори да бъде ключов тест за това докъде могат да стигнат двете сили, за да стабилизират разкъсаните си комуникационни линии, които понесоха щети през изминалата година, особено що се отнася до военния обмен на високо ниво – нещо, което поражда опасения във Вашингтон, че грешка или инцидент може бързо да се превърне в конфликт.
Разпалено напрежение формира фона на първия ден от посещението на Блинкън в неделя, като китайският външен министър Цин Ган каза по време на срещата си с пратеника на Съединените щати, че отношенията между Китай и САЩ са в „най-ниската точка“, откакто са възстановени дипломатическите връзки през 1979 г.,
В навечерието на срещата, Пекин се опита да обвини Вашингтон за влошените отношения и го предупреди да не се „намесва във вътрешните работи на Китай“.
Неделната среща на Блинкън с Цин, която продължи повече от пет часа и след това приключи с работна вечеря, доведе до напредък „на редица фронтове“, като и двете страни показаха „желание за намаляване на напрежението“, каза високопоставен служител на Държавния департамент пред репортери неделя.
„Дълбоките различия“ между САЩ и Китай обаче също бяха ясни по време на срещата, добави служителят.
Китай нарече неделните разговори „откровени, задълбочени и конструктивни“, като отбеляза, че и двете страни са се съгласили да „напреднат в диалога, обмена и сътрудничеството“ и „да поддържат взаимодействие на високо ниво“.
Цин също така призова САЩ да „приемат обективно и рационално разбиране за Китай“ и „повдигна ясни искания“ относно политиката на САЩ спрямо Тайван.
Въпреки че Цин изпълнява ролята на външен министър, той притежава по-малко власт от Ван И, който ръководи външната политика на Китай чрез ръководната си позиция в партията.
Както САЩ, така и Китай омаловажават очакванията за голям пробив по време на посещението на Блинкън. Преди срещата Вашингтон положи усилия да ограничи очакванията за срещата, като миналата седмица високопоставен служител на Държавния департамент каза пред репортери, че не прогнозира тя да донесе „дълъг списък от резултати“.
Посещението на Блинкън първоначално беше планирано за началото на февруари и беше договорено като продължение на приятелска среща лице в лице между президента на САЩ Джо Байдън и китайския му колега Си Дзинпин в кулоарите на Г-20 в Бали през ноември.
Тази среща – първата лична между двамата лидери като президенти, се смяташе за ключова стъпка за възстановяване на определени комуникационни линии, които Пекин прекъсна след посещение миналата година от тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.
По-рано планираното посещение на Блинкън беше отложено, след като китайски балон, смятан за шпионски от Вашингтон, беше засечен да пресича континенталната част на САЩ.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.