Джо Байдън: Илон Мъск е бил нелегален работник, когато се е преместил САЩ

Джо Байдън: Илон Мъск е бил нелегален работник, когато се е преместил САЩ

Президентът на САЩ  Джо Байдън обвини главния изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск, сега републикански мегадарител, в лицемерие по отношение на имиграцията, като каза, че Мъск е започнал дългата си кариера в САЩ като „нелегален работник“, преди да стане най-богатият човек в света, предаде Си Ен Би Си.

Президентът направи тези коментари по време на предизборно събитие в подкрепа на демократите, което се проведе през уикенда в Питсбърг, Пенсилвания.

Определяйки Мъск като новия богат „съюзник“ на бившия президент Доналд Тръмп, Байдън каза: „Този ​​най-богат човек в света бе нелегален работник тук“.

„Той трябваше да учи, когато дойде със студентска виза. Той не ходи на училище. Той нарушаваше закона, а сега говори за всички тези „нелегални“, които идват“, добави Байдън.

След това той разкритикува Тръмп и републиканците, че не успели да подпишат законодателство, което да реши „проблема с границата“. „Сега имаме по-малко хора, преминаващи нелегално границата, или изобщо пресичащи я, отколкото когато и да било след третата му година като президент на Съединените щати“, коментира Байдън.

Предизборният екип на Тръмп не е отговорил веднага на искането на Си Ен Би Си за коментар относно забележките на Байдън.

Коментарите на Байдън за Мъск, неговия съюз с Тръмп и лицемерието по отношение на имиграцията последваха материал на „Вашингтон пост“, който цитира кореспонденция, правни документи и множество хора, които са помогнали на Мъск да получи работна виза през 1996 г., след като той вече е работил в САЩ без такава.

Мъск е пристигнал в САЩ и се преместил в Калифорния с заявеното намерение да посещава Станфордския университет в средата на 90-те години. Той обаче не се е записал в програмата, в която каза, че е бил приет, и вместо това е започнал да изгражда подкрепен от рисков стартъп бизнес, наречен Zip2, заедно с брат си.

„Вашингтон пост“ писа, че инвеститорите в първата компания на Мъск са се притеснявал, че техният „„основател ще бъде депортиран“ и са му дали краен срок за получаване на работна виза.“

Zip2 беше продаден за около 300 милиона долара през 1999 г. – неочаквана печалба, която позволи на Илон Мъск по-късно да стане ранен инвеститор и председател на Tesla и да стартира аерокосмическото предприятие SpaceX.

Тези бизнеси направиха Мъск най-богатият човек в света. Според Forbes нетното състояние на изпълнителния директор на Tesla днес възлиза на около 274 млрд. долара.

В края на 2022 г. Мъск използва това значително богатство, за да придобие социалната мрежа Twitter за 44 млрд. долара.

В платформата, след ребрандирането на X, Мъск многократно е твърдял в публикации, че „отворените граници“ и имигрантите без документи вредят на Съединените щати.

Той също така сподели фалшивото твърдение, че хора без гражданство систематично гласуват на избори в САЩ – теория на конспирацията, издигната от консервативни групи, за да положат правни основи за оспорване на изборните резултати, ако кандидатът на демократите Камала Харис спечели вота.

В САЩ това е федерално престъпление и всеки щат има закони срещу регистрирането и гласуването на хора без гражданство на федерални избори.

Според проучвания, събрани от Brennan Center for Justice, „задълбочените изследвания разкриват, че измамите са много редки, имитирането на гласоподаватели практически не съществува и много случаи на предполагаеми измами всъщност са грешки на избиратели или администратори. Същото важи и за изпращането на бюлетини по пощата, които са сигурни и са били от съществено значение за провеждането на безопасни избори на фона на пандемията от коронавирус“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ