Финансирано от Пентагона изследване: Деменцията сред политиците е заплаха за националната сигурност
Със застаряването на работната сила, деменцията, засягаща политическите служителите в САЩ, представлява заплаха за националната сигурност. Това се посочва в първото по рода си проучване на финансиран от Пентагона мозъчен тръст, пише американското онлайн издание The Intercept.
Докладът, публикуван тази пролет, дойде на фона на опасения за здравето и призиви за оставки на няколко видни американски политици, които имат достъп до някои от най-строго секретните разузнавателни данни в страната.
Лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл, който в края на август за втори път „замръзна“ за около 30 секунди, докато говореше пред журналисти, се радва на най-привилегирования достъп до класифицирана информация от всеки в Конгреса като член на т. нар. „Банда на осемте“ - осемте лидери в рамките на Конгреса (вкл. лидерите на двете партии в Сената и Камарата на представителите), които разполагат с най-голям достъп до класифицирана информация=
90-годишната сенаторка Даян Файнстийн, която се обърква при гласувания и страда от „пропуски в паметта“, години наред беше член на "Бандата на осемте" и остава член на комисията по разузнаване на Сената, в която тя работи от 2001 г.
Проучването, публикувано от отдела за изследване на националната сигурност на RAND Corporation през април, идентифицира лица с настоящ и бивш достъп до класифицирани материали, които развиват деменция, като заплахи за националната сигурност, позовавайки се на възможността те да разкрият неволно правителствени тайни.
„Лицата, които притежават разрешение за достъп и боравят с класифицирани материали, могат да се превърнат в заплаха за сигурността, ако развият деменция и несъзнателно споделят държавни тайни“, се посочва в изследването.
Както се отбелязва в проучването, изглежда няма други публично достъпни изследвания за деменция сред властовия елит, въпреки факта, че американците живеят по-дълго от всякога и че изследователите са успели да идентифицират няколко случая в които висши служители на разузнаването починаха от болестта на Алцхаймер.
„Тъй като хората живеят по-дълго и се пенсионират по-късно, предизвикателствата, свързани с когнитивните увреждания на работното място, ще трябва да бъдат разгледани“, се казва в доклада.
Повечето притежатели на разрешения за достъп до информация, свързана с националната сигурност, както и нарастваща класа от служители и други бюрократи с достъп до секретна правителствена информация, са обект на строги и инвазивни процедури за проверка.
Кандидатстването за разрешение може да бъде придружено от часове на тестове с полиграф; интервюта с учители, приятели и съседи на кандидатите; текущо наблюдение на техните банкови сметки и друга лична информация.
И все пак, както отбелязват авторите на доклада на RAND, не изглежда да има никаква тестове за свързан с възрастта когнитивен спад.
Въпреки че проучването не споменава поименно нито един американски служител, публикуването му идва на фона на кипящ дебат за геронтокрацията. След първото замръзване на Макконъл през юли търсенето на термина „геронтокрация“ в Google се увеличи.
„Президентът се обади да провери как съм“, каза Макконъл, когато журналисти го попитаха за първото замръзване. „Казах му, че бях зашеметен, все едно съм получил удар с торба с пясък (sandbagged)”, добави той, правейки препратка към случая през юни, при който президентът Джо Байдън се спъна в торба с пясък и падна по време на церемония по дипломиране във Военновъздушната академия на САЩ в Колорадо. Тази случка също предизвика критики срещу Байдън от страна на републиканците.
Въпреки че вероятно е опит на Макконъл да отклони вниманието от собствените си замръзвания, възрастта на Байдън се очертава като ясна загриженост за избирателите, включително демократите. 69% от демократите казват, че Байдън е „твърде стар, за да изпълнява ефективно задълженията си“ за още един мандат, установи проучване на Асошиейтед прес и Националния център за изследване на общественото мнение в Чикаго миналия месец. Констатациите бяха подкрепени от анкета на Си Ен ЕН, публикувана миналата седмица, която установи, че 67% от демократите казват, че партията трябва да номинира някой друг, като 49% директно споменават възрастта на Байдън като най-голямата причина за безпокойство.
Като главнокомандващ, президентът има върховен достъп до секретна информация и изключителната власт да класифицира и декласифицира информацията. Никой друг американец няма толкова привилегирован достъп до класифицирана информация, колкото президентът.
Настоящото ръководство на САЩ е не само най-старото в историята, но и броят на по-възрастните хора в Конгреса нараства драматично през последните години. През 1981 г. само 4% от Конгреса са били на възраст над 70 години. До 2022 г. делът им е нараснал до 23%.
След години на спекулации за нейното оттегляне, 83-годишната Нанси Пелоси, която доскоро бе председател на Камарата на представителите на САЩ, обяви, че ще се кандидатира за преизбиране за 19-ти мандат като представител на Калифорния в Конгреса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.