Година след изборната си победа британските лейбъристи се изправят пред тежки предизвикателства

Измина една година, откакто Лейбъристката партия се завърна на власт във Великобритания с убедителна победа, която изглежда показа, че партията е започнала на чисто след 14 години в опозиция. Но последните 12 месеца бяха наистина трудни за британския премиер Киър Стармър, пише Си Ен Би Си.
Големите обещания, особено по отношение на икономиката, не се осъществиха и в резултат на това популярността на Стармър спадна рязко в социологическите проучвания. Когато той стана премиер преди година, 44% от избирателите, анкетирани от YouGov, имаха благоприятно мнение за него. До май тази година този процент падна до рекордно ниското ниво от 23%, въпреки че рейтингът му се подобри оттогава, достигайки 28% през юни.
Основната мисия на правителството беше да даде тласък на растежа и да подобри живота на хората, но година по-късно бизнес оптимизмът, производителността и създаването на работни места остават на потиснати– отчасти под натиск от повишаването на националната минимална заплата и националните осигурителни вноски на работодателите.
Междувременно високите разходи за заеми и инфлацията продължават да тежа върху финансите на домакинствата.
Въпреки че през първото тримесечие икономиката на Обединеното кралство нарасна повече от прогнозираното, икономистите очакват положението да се влоши оттук нататък, особено след като влиянието на тарифите, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп, започне да се усеща.
Междувременно, финансовият министър Рейчъл Рийвс обеща да постави в ред публичните финанси, но обещанието ѝ да не опира както повишаване на данъците за работещите, така и до увеличение на заемите, я постави в трудна позиция.
В крайна сметка, мандатът на Рийвс се открои с поредица от резки промени в социалната политика, съкращения на разходите в нейното „Пролетно изявление“ и спекулации дали ще остане на поста до края на годината.
Предстоят трудни решения
С малко пространство за маневриране, анализаторите сега виждат нарастваща перспектива за нови увеличения на данъците в този „есенен бюджет“ - когато финансовият министър изложи плановете на правителството за данъчно облагане и разходи. Този ход, който е малко вероятно да спечели благоразположението на избирателите от страна на лейбъристите.
„Що се отнася до есенния бюджет, който и да е финансовият министър, той ще трябва да вземе някои наистина трудни решения“, каза пред Си Ен Би Си Саймън Питауей, старши икономист във Фондация „Резолюшън“.
„Спазването на съществуващите фискални правила е наистина от решаващо значение, това би сигнализирало за доверие и надеждност на пазара. Някаква комбинация от по-високи данъци и по-ниски разходи към края на прогнозния период може да е пътят напред“, добави той.
Като оставим настрана вътрешните проблеми, може да се каже, че Лейбъристката партия е постигнала по-голям успех на международната сцена, като правителството направи троен удар от „исторически“ търговски сделки с Индия, САЩ и ЕС.
Въпреки че много политически коментатори приветстваха тези развития като големи пробиви, цялостното икономическо въздействие предстои да се види.
Това не беше достатъчно, за да се върнат рейтингите на Лейбъристката партия в правилната посока.
„Мисля, че рестартирането на отношенията с Европейския съюз е важно. Има дълъг път за това, но това ни връща на разумен път и мисля, че той [Стармър] се справи с тази невероятно трудна задача да работи с президента Тръмп, наистина доста умело“, каза Филип Райкрофт, бивш постоянен секретар в Департамента за излизане от Европейския съюз.
„Имаме търговско споразумение и то беше представено като историческо, но аз не бих го нарекъл такова. То по същество ограничава щетите, които Тръмп би нанесъл в противен случай на нашата търговия“, отбеляза Райкрофт.
Рискът от партията на Фараж
В същото време, когато популярността на Стармър понася удари, съперничещата му партия „Да реформираме Обединеното кралство“ благосклонност. Последните проучвания на YouGov показват, че партията на Найджъл Фараж е на път да получи най-много места, ако изборите се проведат тази година.
„Възходът на е „Да реформираме Обединеното кралство“ илюстрира нивото на недоволство от политиката и политическите резултати“, каза Райкрофт, като отбеляза, че „това би трябвало да може да се поправи чрез добри политики, но ще отнеме време.“
Но колкото и лоши да са перспективите за лейбъристите, с още четири години до поредните общи избори, Стармър може би все още има време да обърне нещата.
„И така, връщаме се към въпроса, ще се възползва ли лейбъристкото правителство от голямо мнозинство э момента и ще направи ли някои от промените, от които се нуждае тази страна, за да даде на хората усещането, че отново сме на правилния път?“, пита Райкрофт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.