Индия е забранила на производителите на военни дронове да използват китайски компоненти
През последните месеци Индия е забранила на местните производители на военни дронове да използват компоненти, произведени в Китай, поради опасения относно уязвимости в сигурността, според четирима служители от сектора на отбраната и индустрията и документи, прегледани от Ройтерс.
Мярката идва на фона на напрежението между съседните страни докато Ню Делхи преследва военна модернизация, която предвижда по-широко използване на безпилотни квадрокоптери, системи с дълга издръжливост и други автономни платформи.
Но тъй като зараждащата се индийска индустрия се стреми да отговори на нуждите на армията, представители на отбраната и индустрията заявиха, че лидерите в сферата на сигурността на Индия се притесняват, че събирането на разузнавателна информация може да бъде компрометирано от произведени в Китай части в комуникационните функции на дронове, камери, радиопредаване и операционен софтуер.
Подходът на Индия, докладван за първи път от Ройтерс, допълва поетапните ограничения за внос на дронове за наблюдение от 2020 г. и се прилага чрез военни търгове, показват документи.
На две срещи през февруари и март за обсъждане на търгове за дронове, индийските военни служители са казали на потенциалните участници в търга, че оборудване или подкомпоненти от „държави, които споделят сухопътни граници с Индия, няма да бъдат приемливи от съображения за сигурност“, според протокол, прегледан от Ройтерс. Протоколът не идентифицира военните служители.
В един тръжен документ се казва, че такива подсистеми имат „вратички в сигурността“, които компрометират критични военни данни, и се призовава доставчиците да разкрият произхода на компонентите.
Високопоставен служител на отбраната е казал пред Ройтерс, че позоваването на съседните страни е евфемизъм за Китай, като е добавил, че индийската индустрия е станала зависима от втората по големина икономика в света въпреки загрижеността за кибератаки.
Пекин отрича да е замесен в кибератаки. Министерството на търговията на Китай, което миналата седмица обяви контрол върху износа на някои дронове и свързано с тях оборудване, не е отговорило на въпроси относно мерките на Индия.
През 2019 г. Конгресът на САЩ забрани на Пентагона да купува или използва дронове и компоненти, произведени в Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.