Иран се застрахова при смяна на властта в САЩ с обезщетение по „ядрената сделка“
Иран предложи в текста на "ядрените" споразумения със САЩ и международните посредници, да се включи клауза за необходимостта от компенсиране на загубите в случай на анулиране на споразумението. Ислямската република смята, че ако сделката бъде сключена, може да бъде денонсирана след идването на власт в Америка на друга, по-твърда администрация, затова иска да наложи на контрагентите си някакво задължение по отношение на неустойките.
Републиканци с президентски амбиции отдавна обещават да дадат заден ход на всички договорености с Иран. В експертните среди обаче твърдят, че е изключително трудно да се внесат корекции с клаузата за обезщетение. За новите искания на иранските преговарящи съобщиха източници на CNN. Според тях един от ключовите въпроси, пред които са изправени американските дипломати сега, е предоставянето на Ислямската република на надеждни гаранции, че може да получи компенсация в случай, че „следващите администрации на САЩ отново решат да се оттеглят от сделката“, както това беше вече направено по времето на бившия президент Доналд Тръмп.
Мохамад Маранди, съветник на иранския преговарящ екип, потвърди пред CNN, че страната му наистина полага усилия да включи клауза за обезщетение в сделката, ако актуализираният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) бъде отменен или прекъснат. По-рано тази седмица иранската страна изпрати писмо до ЕС в отговор на предложения на съюза за възстановяване на Плана за действие. Според Politico, позовавайки се на свои източници, текстът, представен от Техеран, се фокусира върху аспекти на облекчаване на режима на санкции и икономически гаранции. Както отбелязва Wall Street Journal, в отговор Брюксел предлага на иранците редица отстъпки, включително засягащи международни разследвания за разкриване на ядрен материал.
Западните дипломати гледат положително на реакцията на Техеран. Според испанския вестник Pais решението за съживяване на Плана може да бъде взето през следващите дни. В тази връзка Европейският съюз отбелязва, че е важно да се сложи край на тази колизия преди началото на междинните избори за Конгреса на САЩ тази есен. Редица социолози смятат, че Демократическата партия няма да успее да запази контрола над Капитолия. По време на брифинг говорителят на Държавния департамент Нед Прайс каза: „Прекарахме последните 16 месеца в процес, който смятаме, че отне много повече от необходимото. Обърнахме се към широките теми, които стоят в основата на два ключови въпроса: какви стъпки трябва да предприеме Иран, за да се върне към спазването на Съвместния всеобхватен план за действие относно иранската ядрена програма и какви стъпки трябва да бъдат готови да предприемат САЩ по отношение на облекчаването на санкциите. ” В САЩ редовно се чуват заплахи за разваляне на потенциално споразумение с Иран - главно от видни представители на републиканския лагер.
Неотдавна бившият вицепрезидент Майкъл Пенс даде да се разбере, че евентуална „ядрена сделка“ няма да продължи дълго. „Слабостта събужда злото, а пробуждането на злото в Иран и по света, говори за слабостта, която сегашната администрация на САЩ излъчва", каза той. През май тази година посещение в централата на противниците на Техеран направи бившият държавен секретар Майкъл Помпео, който все още е под скъпоструваща охрана поради страх от атаки на ирански агенти. Бившият ръководител на дипломатическото ведомство също побърза да успокои радикалните леви противници на Ислямската република, заявявайки, че американската страна „трябва да се обърне към иранската съпротива и да се възползва от нейните огромни възможности“. „Основен липсващ фактор в политиката на САЩ спрямо Иран досега е липсата на политическа подкрепа за организираната опозиция“, каза републиканецът. В тази връзка опитът на иранските власти да изчислят последствията от провала на евентуално споразумение изглежда съвсем естествен.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.