Ирландия, Испания и Норвегия признаха Палестина за независима държава. Дания - не
Испания, Ирландия и Норвегия официално признаха палестинска държава, въпреки гневната реакция на Израел, който се намира във все по-голяма изолация след продължилия повече от седем месеца конфликт в Газа, предаде "Ройтерс".
Мадрид, Дъблин и Осло заявиха, че се стремят да ускорят усилията за постигане на прекратяване на огъня във войната на Израел с Хамас в Газа. Трите държави казват, че се надяват решението им да подтикне и други държави от Европейския съюз да последват примера им. Датският парламент обаче отхвърли предложението на правителството за официално признаване на независима палестинска държава.
Ирландия официално призна Палестина за независима държава с решение на правителството, взето на заседание тази сутрин.
"Правителството признава Палестина като суверенна и независима държава и се съгласи да установи пълни дипломатически отношения между Дъблин и Рамала. Ще бъде назначен посланик на Ирландия в Държавата Палестина и ще бъде открито посолство с пълни права на Ирландия в Рамала", се допълва в съобщението.
Ирландският министър-председател Саймън Харис заяви, че ходът е свързан с поддържане на надеждата за мир.
"Това решение на Ирландия е за поддържане на надеждата жива. Тази стъпка, изразява убеждението, че решението за две държави е единственият начин Израел и Палестина да живеят рамо до рамо в мир и сигурност", се казва в изявлението му.
"Отново призовавам министър-председателя на Израел Нетаняху да се вслуша в света и да спре хуманитарната катастрофа, на която сме свидетели в Газа", каза той.
"Това е единственият начин да вървим към това, което всички признават като единственото възможно решение за постигане на мирно бъдеще - палестинска държава, която да живее рамо до рамо с израелската държава в мир и сигурност", заяви испанският министър-председател Педро Санчес в телевизионно обръщение. Испания признава единна палестинска държава, включваща ивицата Газа и Западния бряг, под ръководството на Палестинската национална власт със столица Източен Йерусалим, обяви той.
В отговор израелският външен министър Израел Кац написа гневен коментар в социалната мрежа Х: "Санчес, когато... признаеш палестинска държава, ти си съучастник в подстрекаването към геноцид срещу еврейския народ и във военни престъпления".
Този ход означава, че 146 от 193-те държави членки на ООН вече признават палестинска държава, заяви във вторник испанският външен министър Хосе Мануел Албарес. Палестинската власт, която упражнява ограничено самоуправление на Западния бряг под израелска военна окупация, приветства решението. Санчес заяви, че Мадрид няма да признае никакви промени в границите отпреди 1967 г., освен ако не бъдат договорени от двете страни.
Девет от общо 27 държави членки на Европейския съюз също признават Държавата Палестина. Осем от тях го направиха преди присъединяването си към блока - още след като палестинският лидер Ясер Арафат обяви на 15 ноември 1988 г. Палестина за независима държава - Малта, Кипър, Чехия и Словакия (до 1993 г. Чехословакия), Унгария, Румъния, България и Полша. Те бяха последвани през 2014 г. от Швеция, която стана първата страна, признала Палестина след влизането си в ЕС.
Във вторник датският парламент отхвърли законопроект за признаване на палестинска държава, след като преди това датският външен министър заяви, че липсват необходимите предпоставки за създаването на независима държава, съобщи "Ройтерс". Датският законопроект беше предложен за първи път в края на февруари от четири леви партии. "Не можем да признаем независима палестинска държава по единствената причина, че предварителните условия не са налице", заяви министърът на външните работи Ларс Локе Расмусен при първото обсъждане на законопроекта в парламента през април.
"Не можем да подкрепим тази резолюция, но желаем да дойде ден, в който ще можем", добави Расмусен, който не присъстваше на днешното гласуване.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.