Китай се готви за конгрес, на който Си ще получи трети мандат

Китай се готви за конгрес, на който Си ще получи трети мандат

Управляващата комунистическа партия на Китай се готви за партиен конгрес на 16 октомври, на който президентът Си Дзинпин ще получи трети мандат, за да остане начело на втората по големина икономика в света.

Конгресът, който се провежда веднъж на всеки пет години, ще наложи частично преустройство на върховния ръководен орган на партията, седемчленния постоянен комитет на Политбюро, въпреки че Си централизира голяма част от властта, най-вече по икономическите въпроси, през последния десетилетие. Партийният конгрес окончателно ще отбележи точката на отклонение от доктрината за колективно лидерство след епохата на Мао, предназначена да предотврати появата на лични култове на върха, коментира POLITICO.

Дали някой потенциален наследник – тези, които са достатъчно млади и лоялни – ще влезе в Постоянния комитет на Политбюро, за да служи заедно със Си, ще стане ясно на конгреса.

Преди пет години Пекин предрече намерението на Си да остане, като премахне конституционното ограничение от два мандата и лиши двама вероятни наследници от шанса им да влязат във върховния орган.

В международен план чуждестранният бизнес ще бъде нетърпелив да види дали Китай ще разхлаби някои от най-строгите пандемични мерки в света след конгреса. Продължителните ограничения намалиха бизнес интересите и понякога прекъсваха веригите за доставки, особено от натовареното пристанище Шанхай.

Тези ограничения оказаха натиск върху предишния звезден икономически растеж на Китай. През юли МВФ намали прогнозата за растеж на БВП на Китай за 2022 г. от 4,4 – през април, до 3,3%, като същевременно предупреди за задаваща се криза, обхващаща сектора на недвижимите имоти в страната, тревога, която накара президентът на Централната банка на Китай да посети един от най-тежко засегнатите провинции - Хенан, тази седмица.

Новият състав около Си Дзинпин ще бъде потвърден публично към края на едноседмичния конгрес в Пекин, включително кой ще бъде министър-председател. Сегашният президент Ли Къцян повтори необходимостта от реформи, нещо, което не бе в полезрението на Си, който предпочита етатисткия подход към икономическото управление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ