Конституционният съд на Южна Корея започна процеса по импийчмънт на президента

Конституционният съд на Южна Корея започна процеса по импийчмънт на президента

Конституционният съд на Южна Корея започна съдебно производство за импийчмънт на президента Юн Сук-йол, който беше отстранен от длъжност заради обявяването на военно положение и потапянето на страната в политически хаос, пише Би Би Си.

Депутатите гласуваха за импийчмънт на Юн в събота, след като действията му предизвикаха мащабни протести с искането той да се оттегли.

Сега съдът разполага с шест месеца, за да реши дали да потвърди импийчмънта на Юн  или да го върне на работа.

Управляващата в Южна Корея „Силата на народа“ се бори с последиците от решението на Юн, като нейният лидер обяви оставката си в понеделник.

Макар публичните изслушвания по процеса за импийчмънт могат да отнемат месеци, съдът е под натиск да вземе решение бързо и да сложи край на политическата несигурност. Протестиращите обещаха да продължат с призивите си за отстраняването на Юн по време на съдебното производство.

В предишните два случая южнокорейски президент беше изправен пред импийчмънт, съдът отмени едното решение и потвърди другото.

Имаше и въпроси дали процесът може да продължи в случая на Юн, тъй като в момента съдът има само шестима от девет съдии. Трима се пенсионираха наскоро и все още не са заменени.

Но съдът каза в понеделник, че може да проведе процеса срещу Юн само с шестима съдии и насрочи дата за предварително изслушване за 27 декември.

Ако съдът потвърди импийчмънта в случая на Юн, страната трябва да проведе нови президентски избори в рамките на 60 дни. Междувременно министър-председателят Хан Док-су изпълнява президентската длъжност.

Не е ясно дали самият Юн даде показания по време на съдебните заседания.

Той пренебрегна призовката да се срещне с прокурорите в Сеул в неделя и трябва да бъде върнат отново за разпит. Ако не успее да се яви тази седмица, полицията може да го арестува.

Юн защити решението си да наложи военно положение, а след импийчмънта си за пореден път каза, че ще се бори докрай.

Минути след заседанието на конституционния съд в понеделник сутринта лидерът на „Силата на народа“ Хан Дон-ху обяви оставката си.

„Искрено се извинявам на всички хора, които страдат от тази извънредна ситуация“, каза Хан на пресконференция.

Хан бе изправен пред нарастващи призиви за оставката си, особено от голямата про-Юн фракция на неговата партия, след импийчмънта на президента.

Първоначално Хан се опита да организира път на Юн да напусне президентския поста по собствено желание, но след като стана ясно, че той не отстъпва, Хан призова за импийчмънт, като каза, че това е единственият начин да бъде отстранен от поста.

Смята се, че в събота 12 депутати от ПЧП са гласували за импийчмънт, позволявайки на предложението да бъде прието. Но повечето от другите депутати от управляващата партия гласуваха против импийчмънта на Юн.

Всичките петима членове на Върховния съвет на „Силата на народа“ заявиха след гласуването, че ще подадат оставки - което автоматично ще разпусне партийното ръководство.

Тъй като Върховният съвет е бил „унищожен“, каза Хан, сега е „невъзможно“ да изпълнява задълженията си като шеф на партията.

„Въпреки че ме боли да мисля за моите съкрушени поддръжници, не съжалявам“, каза Хан във връзка с решението си да призове за импийчмънт на Юн.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ