Крайната десница постигна голяма победа в Италия. Какво означава това за Европа?

Крайната десница постигна голяма победа в Италия. Какво означава това за Европа?

Крайната десница постигна голяма победа в Италия. Какво означава това за Европа?

Ранните резултати от предсрочните парламентари избори в Италия в неделя показват, че дясна коалиция, водена от крайнодясната партия „Италиански братя“ е привлякла мнозинството от гласовете. Това може да има големи последици за Европа, пише Холи Елиът за Си Ен Би Си.

Алиансът, съставен от партията „Италиански братя“ Джорджа Мелони, както и дясната партия „Лига“ на Матео Салвини и дясноцентристката „Напред, Италия“ на бившия премиер Силвио Берлускони, ще спечели 44% от гласовете както в долната, така и в горната камара на парламента, показват данни на италианското вътрешно министерство. В същото време лявоцентристката коалиция, водена от Демократическата партия, печели 26,2% от вота.

Като отделна партия, крайнодясната „Италиански братя“ спечели 26,2% от гласовете, далеч пред своите коалиционни партньори „Лига“ и „Напред, Италия“ – с по около 8% от вота. Избирателната активност на изборите обаче беше ниска - 64% в сравнение със 74% през 2018 г.

Огромният успех на „Италиански братя“ означава, че Джорджия Мелони вероятно ще стане следващият министър-председател на Италия и първата жена лидер на страната. Гласуването също така поставя началото на най-дясното правителство, което Рим е виждал след Втората световна война и фашисткия лидер Бенито Мусолини.

В реч след обявяването на първите резултати Мелони каза, че партията ще „управлява за всички, за да обедини народа“ и няма да „предаде“ доверието на страната. Т

Как ще се развият нещата в страната, особено що се отнася до Европейския съюз, сега е големият въпрос, над който размишляват анализаторите. Те казват, че седмици и месеци ще определят „коя Мелони“ ще се появи на политическата сцена - пронатовската, проукраинската атлантистка, или политическият ренегат, който е изразил желание да оспори правилата на ЕС, подобно на други лидери от евроскептичната десница

Политиците от крайната десница със сигурност гледат на успеха на „Италиански братя“ като тласък за тяхната кауза. От Герт Вилдерс в Нидерландия до Марин Льо Пен във Франция и Виктор Орбан в Унгария – всички приветстваха победата на партията в социалните медии.

Засега Брюксел пази мълчание относно развитията в Италия, като председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен все още не е коментирала победата на още една дясна фракция в Европа, само две седмици след изборите в Швеция, спечелени от дясна коалиция.

И все пак, все още не е ясно колко надясно ще насочат Италия новите управляващи. Анализаторите отбелязват, че Мелони също е поддържала близки отношения с премиера в оставка Марио Драги, който се отказа от поста през юли, след като не успя да обедини разнородна коалиция около своята икономическа политика.

„Имаме работа с дясна коалиция и трябва да разберем какъв тип дясна коалиция“, коментира пред Си Ен Би Си Франческо Галиети, главен изпълнителен директор и съосновател на консултантската компания за политически риск Policy Sonar.

„Мелони е доста чаровница и всички вярват, че имат специална връзка с нея, но в действителност също знаем, че Мелони е доста близка с Марио Драги, така че нейното изкачване на власт щещ бъде упражнение за намиране на баланс. Тя не се е отказала от старите си спътници, но разговаря с Марио Драги. Така че в крайна сметка ще се появи въпросът: Коя е истинската Мелони?“, добави той.

Евроскептицизъм

„Италиански братя“ претърпя стремителен ръст на популярност от основаването си през 2012 г., след като намери подкрепа в части от италианската общественост, загрижени за имиграцията, икономиката, работните места и стандарта на живот - продължаващите предизвикателства за Италия (и цяла Европа), с които партията обеща да се справи.

Както „Италиански братя“, така и коалиционния й партньор „Лига“, са националистически партии в основата си. В миналото те са давали най-различни евроскептични предложения, като в един момент дори се застъпваха за напускане на еврозоната, въпреки че в последствие позицията им по този въпрос се смекчи. „Италиански братя“ се застъпва за отслабен, по-малко бюрократичен ЕС и защитава върховенството на италианското законодателство при вътрешните въпроси.

Партията също така заяви, че ще се стреми да предоговори италианските фондове за възстановяване от COVID-19 от ЕС (около 200 млрд. евро под формата на заеми и безвъзмездни средства), като се има предвид необузданата инфлация и рязко растящите сметки за енергия след войната в Украйна.

Еторе Греко, изпълнителен вицепрезидент на Istituto Affari Internazionali, каза пред Си Ен Би Си, че Мелони е успяла да смекчи предишната си анти-ЕС реторика, но може да й е трудно да установи добри отношения с колегите си в блока

„В продължение на много години тя водеше кампания на база на платформа, която беше много критична към ЕС, като дори от време на време настояваше за излизането на Италия от еврозоната, но сега тя промени позицията си, отразявайки в известен смисъл тази силна широкоразпространена подкрепа за Италия в ЕС “, каза той.

„Проблемът, който тя може да има, е, че ще трябва да намери начин да установи работещи, ефективни отношения с ЕС в много трудни области, като икономическата политика, защото нейната коалиция и нейната партия винаги са подкрепяли различни правила, особено бюджетните правила, и това може да предизвика търкания, още повече ако икономическата ситуация се влоши.“

Що се отнася до външната политика, може да има вътрешно разделение в дясната коалиция.

„Италиански братя“ заема прокиевска позиция и подкрепя санкциите срещу Русия, докато „Лига“ и „Напред, Италия“ нямат особено силни позиции относно мерките срещу Москва. Миналата седмица Берлускони дори похвали руския президент Владимир Путин и неговата инвазия в Украйна, като каза, че го е направил, за да настани „достойни хора“ в Киев.

По време на посещение в Принстънския университет миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен беше попитана дали има някакви притеснения относно изборите в Италия. Тя отговори, че ако отношенията тръгнат в „трудна посока“, тогава ЕС разполага с „инструменти“ за справяне с подобни кризи – предупреждение, което предполага, че финансирането на Италия от ЕС може да бъде ограничено, както вече се случи с Унгария, ако бъдат нарушени европейски правила и договори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ