Олаф Шолц ще посети Китай в началото на ноември
Германският канцлер Олаф Шолц планира визита до Китай на 3-4 ноември, за да обсъди бизнес интересите между двете държави и нарушенията на човешките права от страна на Пекин, предаде Блумбърг, позовавайки се на запознати източници
Това ще бъде първото посещение на Шолц в Китай като германски лидер, откакто той встъпи в длъжност през декември миналата година. Канцлерът ще използва разговорите в Пекин, за да потърси разяснения относно двойствената роля на Китай в конфликта в Украйна, каза един от източниците.
В отделно пътуване до Азия, Шолц планира да посети Виетнам и Сингапур с голяма бизнес делегация около 12-14 ноември, преди да се отправи към срещата на лидерите на Г-20 в Бали, Индонезия, на 15-16 ноември, където конфликтът в Украйна вероятно ще заеме централно място,.
Плановете за пътуване на Шолц са част от по-широко усилие за промяна на стратегията на Германия в Азиатско-тихоокеанския регион, което може да увеличи напрежението с китайския президент Си Дзинпин. Канцлерът обаче е поставил като приоритет срещата си със Си, за да търси по-добри връзки. Въпреки различията в политиката, Шолц е убеден, че Европа се нуждае от Китай като партньор в международната борба срещу изменението на климата.
Правителството на Германия работи за усъвършенстване на нова национална стратегия за Китай, която има за цел да гарантира по-малка зависимост от втората по големина икономика в света, да диверсифицира веригите за доставки и да подобри сигурността.
Десетилетия икономическо преплитане при предшествениците на Шолц - Герхард Шрьодер и Ангела Меркел превърнаха Китай в най-важния търговски партньор на Германия по отношение на вноса и износа.
Промяната в политиката и тона на Германия я привежда в по-голямо съответствие със САЩ и други нейни съюзници, които изразиха нарастваща загриженост относно Китай при управлението на Си.
Европейският съюз се противопостави на нарушенията на правата на човека от страна на Пекин в Хонконг и Синдзян, както и на действията му в Тайван и Южнокитайско море.
Шолц използва първата си реч като канцлер в ООН миналия месец, за да осъди неспазването на правата на човека в Китай и призова Пекин да изпълни препоръките на неотдавнашен доклад за отношението към уйгурите в Синдзян.
Макар че наскоро европейски фирми заявиха, че стават по-предпазливи по отношение на инвестиционните планове за Китай поради политиката на страната за нулев COVID и други фактори, големите германски фирми все още увеличават и без друго значителните си инвестиции в страната.
Инвестициите от ЕС в Китай са се увеличили с 15% през първата половина на 2022 г. в сравнение с година по-рано, според данни на Rhodium Group, подпомогнати от закупуването на контролен дял от BMW AG в съвместното предприятие за производство на автомобили през първото тримесечие.
Audi изгражда първия си завод за електрически превозни средства в страната, а Airbus SE затвърждава позицията си на китайския пазар благодарение на местна линия за окончателно сглобяване, която му помогна да получи поръчка на стойност над 37 милиарда долара по-рано тази година.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.